• Şırnak29 °C
  • Batman33 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • İstanbul27 °C
  • Ankara26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2012 KPDSye girecekler buraya!
17 Kasım 2012 Cumartesi 01:17

2012 KPDS'ye girecekler buraya!

KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı)

Haftasonu Pazar günü bir çok okuyucumuz Pazar keyfi yaparken, birçok okuyucumuz da sınavda ter dökecek. Hangi sınav mı? Siz de haklısınız. Artık hayatımız sınav oldu. Haftasonu yapılacak olan sınav, KPDS. KPDS ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere ÖSYM tarafında yılda iki kez olmak üzere uygulanıyor. Bu yılki sonbahar dönemi sınavına girecek olan tüm adaylara şimdiden başarılar diliyorum. Bir sonraki döneme sınava girecek veya yazımızı okuduktan sonra girmeyi düşünecek okurlarımıza da; haydi hayırlısı diyorum. İşte kısaca KPDS.

KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) sınavı yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2802 sayılı Hakim ve Savcılar Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa göre çalışmakta olanların, kadrolar karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel ile 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3/c maddesine tâbi sözleşmeli personelin katıldığı sınavdır. Sınavda başarılı olan adaylar yabancı dil seviyelerine göre maaşlarında artı bir ücret almayı hak etmektedirler.

 

KPDS Nerelerde Kullanılmaktadır?

KPDS çok çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;

* Kamu Kurumlarının Yurtdışı Teşkilatlarında sürekli göreve atanacak memurlar ile diğer kamu      görevlilerinin bu sınava girmesi gerekmektedir.

* 657 sayılı kanunun 4/B      maddesine göre sözleşmeli olarak çalıştırılacak mütercim veya tercümanlar      ile çözümleyici ve programcıların bu sınava girmesi gerekmektedir.

* 657 sayılı kanun, 926 sayılı      TSK Personel kanunu, 2802 sayılı Hakim ve Savcılar kanunu, 2914 sayılı      Yükseköğretim Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa göre      çalışmakta olanlar ile 399 sayılı KHK'nin 3/C maddesine göre      çalıştırılan sözleşmeli personel olarak çalışanlardan KPDS tazminatı almak      isteyenlerin bu sınava girmesi gerekmektedir.

* Doçentlik sınavına girecek adayların bu sınava      girmeleri ve bu sınavdan 100 üzerinden en az 65 puan almaları      gerekmektedir.

* Doktora ve Sanatta Yeterlik      Sınavına girecek adayların bu sınava girmeleri ve en az 55 puan      almaları gerekmektedir.

* Araştırma görevlisi      kadrolarına atanmak isteyenler için 1999 yılında KPDS'den 60 puanalma      şartı istenmiştir. Bu zorunluluğun tekrar istenip istenmeyeceği konusunda      bir kesinlik yoktur.

* Bunların dışında KPDS sınav      sonuçları yüksek lisans (özellikle tezli yüksek lisans) başvurularında da      istenmektedir. Tezli Yüksek Lisans      başvurularında bir çok üniversite ve enstitünün yabancı dil yeterliliği      arıyor olması sebebiyle KPDS sınav sonuçları yüksek lisans başvurularında      yabancı dil yeterlilik belgesi olarak kullanılabilmektedir. Yüksek lisans      başvuruları için KPDS sınavından kaç puan alınması gerektiği en az 45      olarak belirlenmiş olmakla birlikte başvuru yapmak istediğiniz      üniversiteye göre farklılık göstermektedir.

KPDS Puan Cetveli

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

 

* 90 - 100 arasındaki puanlar (A)      seviyesi,

* 80 - 89 arasındaki puanlar (B)      seviyesi,

* 70 - 79 arasındaki puanlar (C)      seviyesi,

* 60 - 69 arasındaki puanlar (D)      seviyesi,

* 50 - 59 arasındaki puanlar (E)      seviyesi,

olarak değerlendirilmektedir. Dil tazminatı alacak personelin tazminatı da yabancı dil seviyesine göre artmaktadır.

Ekrem Aytar/Memurhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA