• Şırnak27 °C
  • Batman22 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • İstanbul22 °C
  • Ankara12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
81 İlde Başörtüsüne Özgürlük İstendi
10 Aralık 2012 Pazartesi 23:11

81 İlde Başörtüsüne Özgürlük İstendi

Hükümetin başörtüsü politikasının hak ve özgürlüklere aykırı olduğunu savunan Eğitim Bir Sen, 81 ilde ve birçok ilçede yaptığı basın açıklamasıyla yasakçı uygulamaları protesto etti.

 

 Hükümetin başörtüsü politikasının hak ve özgürlüklere aykırı olduğunu savunan Eğitim Bir Sen, 81 ilde "Kamuda Başörtüsüne Özgülük" başlığıyla eşzamanlı kitlesel basın açıklaması düzenledi. 
 

"Kamusal Alan Koca Bir Yalan, Yasak Duruyor Zulüm Sürüyor, Başörtüsüne Özgürlük Hemen Şimdi" yazılı pankartların açıldığı açıklamalarda, başörtü yasağının kaldırılması yönünde sloganlar atıldı. 
 

Birçok il ve ilçede yağmur altından gerçekleşen eylemlere çok sayıda STK da destek verdi. Başörtüsüne özgürlük istenen açıklamalarda, başörtüsünü yasaklayan devletin bayanlara şiddet uyguladığı belirtildi. 
 

Halkın temel hak ve hürriyetlerinden alıkoyanların tasfiye edilmesine rağmen yasakçı zihniyetleri hala etkili olduğu ifade edilen açıklamada, Özgürlük, eşitlik ve adaletin olmadığı her yerde kadınların zulme maruz kaldığı ifade edildi. 
 

Kirli Hesaplar En Çok Kadın ve Çocukları Vurmuştur 
Bütün kirli hesaplar en çok kadını ve çocukları vurduğu dile getirilen açıklamada, "Dün üniversiteye gittiğimizde bizi ikna odalarıyla karşıladılar. Devlet şiddet gören kadını koruyor ancak aynı devlet başörtülü bir bayanın TBMM'sine gelmesini, kamu hizmetinde görev almasını yasaklayarak bizzat kendisi kadına şiddet uyguluyor. Ayrımcılık yapıyor ve ötekileştiriyor. Üniversite rektörlerin dönemsel lütuflarıyla haklarını kullanabilen kızlarımıza başörtüleri ile kamuda görev yapmak yasaktır. Küresel aktör iddiasındaki iktidar bunu ne bize ne de dünyaya izah edemez. İktidar bu ayıptan kurtulmalıdır" denildi.

 

İktidar Anayasa'da Bulunmayan Bir Yasağı, Yönetmelikle Var Etti 
İktidarın Anayasa'da bulunmayan bir yasağı, yönetmelikle ihdas ettiği belirtilen açıklamada, "Artık yeter! Aklımıza, ruhumuza giydirilmeye çalışılan deli gömleklerine hayır, diyoruz. Devlet artık, hala bürokratik oligarşinin mi yoksa milletin mi devleti olduğuna karar vermek zorundadır. Başörtülü bayanlara yıllardır reva görülen hukuksuz uygulamalar ötekileştirmedir" ifadeleri kullandı. 
 

Başörtüsüne Her Alanda Özgürlük 
Açıklamada başörtüsüne her alanda özgürlük getirilmesi gerektiği vurgulanarak, "Özgürlük istiyoruz. Kamuda, her alanda ve konumda, tüm mesleklerde, istisnasız başörtülü çalışmak istiyoruz. Akademide, yargıda, eğitimde, sağlıkta ve siyasette başörtülü- açık ayrımı yapılmaksızın, eşit hak istiyoruz" denildi. 
 

Bakanlık Bu Defoyu Tez Elden Ortadan Kaldırmalıdır 
Milli Eğitim Bakanlığının, kılık kıyafet yönetmeliğiyle başörtüsünü sadece İmam Hatip ve Kuran'ı Kerim derslerinde serbest bıraktığı diğer okullarda ise yasakladığı belirtilen açıklamada, "Biz yasak kalksın derken yasağı meşrulaştırsan bu yaklaşımı asla kabul etmiyoruz. Bakanlık bu defoyu tez elden ortadan kaldırmalıdır" denilerek, yönetmeliğin geri çekilmesi istendi. 
 

Başörtüsü Malzeme Değildir 
Başörtüsünün, inancının gereği olarak kadınların kimliği ve kişiliği olduğu vurgulanan açıklamada, herkesin kadına ait bu kimliğe ve kişiliğe insan olarak saygı duymak zorunda olduğu ifade edildi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA