• Şırnak35 °C
  • Batman35 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • İstanbul33 °C
  • Ankara29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
90 Milyon Mısırlı İslam Şeriatını İstiyor
11 Kasım 2012 Pazar 01:19

'90 Milyon Mısırlı İslam Şeriatını İstiyor'

Mısır halkı, Tahrir Meydanında şeriatın hükümlerini uygulanmasını talep eden bir gösteri düzenledi. Meydanda toplanan yüz binlerce Mısırlı Müslüman, "Sadece kişilerin değişmesini değil rejimin İslami rejime dönüşmesini istiyoruz", "90 milyon Mısırlı İslam

 

MISIR - Başkent Kahire'de 22 İslami akımın öncülük ettiği "İslam Şeriatının Tatbiki Cuması" adlı gösteriye yüz binlerce kişi katıldı. Cuma namazından önce Tahrir meydanına kalabalık gruplar halinde akın eden Mısırlılar, Cuma namazını meydanda eda ettiler.

Mısır'da yeni Anayasa taslağının hazırlandığı bu günlerde Anayasanın 2. Maddesinin "İslam şeriatı anayasanın aslıdır ve hiçbir madde önüne geçemez veya ona muhalefet edemez!" ibaresi olması ve İslam şeriatının hayatın her alanında yürürlüğe girmesi için İslami Partiler, Cuma gününü "İslam Şeriatının Tatbiki Cuması" ilan ettiler.

Tahrir meydanında toplanan yüz binlerce Mısırlı Müslüman "Sadece kişilerin değişmesini değil rejimin İslami rejime dönüşmesini istiyoruz", "90 milyon Mısırlı İslam şeriatını istiyor", "Şahit ol yarab! Bu insanlar senin şeriatını istiyor" ve "Ne doğu ne batı sadece İslam" şeklinde slogan attı.

Selefiler ve El-Bina partisi başta olmak üzere birçok İslami akımın çağrısına uyup Tahrir Meydanını dolduran göstericiler Başsavcı Abdülmecit Mahmut ve El-Ezher Şeyhi Ahmet Tayyip'in istifasını istediler.

"Şeriat Cuması" adlı gösteriye konuşmacı olarak katılan Mısırlı davetçi Şeyh Hasan El-Eşbal "Sizler ey Mısırlılar buraya Müslümanlar için çok önem arz eden İslam şeriatını talep etmek için geldiniz. Muhakkak ki kim hükmü İslamsız kabul ederse İslam dairesinden çıkar. Ve sen ey Muhammed Mursi! Eğer İslam şeriatını uygularsan bu insanların hepsi senin arkanda olacaktır" dedi.

ABD'ye de seslenen El-Eşbal, "Ey büyük şeytan, bu insanların hepsi İslam şeriatını istiyor. Sen bunların önüne asla geçemezsin" İfadesini kullandı.

Öte taraftan İslami Cemaa Lideri Asım Abdülmecit yaptığı kısa konuşmasında, Mübarek kalıntısı Başsavcı Mahmut Abdülmecit gibilerinin görevden alınıp hapse atılması için İslami partilere seslenerek birlik çağrısında bulundu.

Akşam ezanından sonra tahrir meydanını boşaltan göstericiler bu tür eylemelerin devam edeceğini bildirdiler.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • "Kurban; itaatin, teslimiyetin, fedakârlığın sembolüdür"
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA