• Şırnak12 °C
  • Batman13 °C
  • Diyarbakır13 °C
  • İstanbul17 °C
  • Ankara8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Âlimler Kudüs’ü sahiplenmeye çağırdı
11 Mayıs 2018 Cuma 21:25

Âlimler Kudüs’ü sahiplenmeye çağırdı

Emperyalist ABD Başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv'de bulunan ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşınmasının hazırlığı niteliğindeki adımları atmasına tepki gösteren âlimler, Kudüs’ü sahiplenmeye çağırdı.

Siyonist işgalciler ile emperyalist ABD, Kudüs'ü tamamen Yahudileştirmenin adımlarını atıyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv'de bulunan ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararının ardından taşınma hazırlığı niteliğindeki adımların atılmasına tepki gösteren âlimler, Müslümanların ortak değeri olan Kudüs’ü sahiplenmeye çağırdı.

ABD’nin kararın ardından atılan adımlarla ilgili İLKHA'ya konuşan Mustazaflar Cemiyeti İlim Araştırma Komisyonu Başkanı Molla Abdurrahman İçlek ile İttihadul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek, emperyalist ABD’nin Kudüs’te büyük bir provokasyona hazırlandığını ifade etti.

Müslümanların mukaddesatlarına el uzatılmasının Müslümanların parçalanmışlığından kaynaklandığını söyleyen İçlek, “Amerika zaten Müslümanların dağınıklığından istifade ederek Kudüs’ü tamamıyla Yahudilerin başkenti yapmak istiyor. Bu da bir zillettir ve Müslümanlar bu zilleti kabul etmemesi gerekir. Bütün Müslümanlar kendi devletlerini zorlayarak bunu kabul etmemek için bir araya gelmesi gerekir.” dedi.

“Müslümanlar bu zilleti kabul etmemelidir”

ABD’nin bu girişiminin asla kabul edilmemesi gerektiğini belirten İçlek, “Kudüs yalnız Filistinlilerin, bir mezhebin, kavmin değil tüm Müslümanların ortak değeridir. Cenab-ı Allah Kudüs’ü mübarek kılmıştır. Tüm Müslümanlar ve Müslüman devletler birleşmelidir ve bu zilleti kabul etmemelidirler. Hatta bu zilleti kabul etmek çok tehlikeli bir şeydir. Çünkü kâfirler zamanla İslam’ı da yok etmek isteyecekler. Bunun için Müslümanlar birleşmeli ve buna karşı çıkmak gerekir.” diye konuştu.

Kudüs için Filistin halkının sıkıntılar yaşadığını vurgulayan İçlek, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Peygamberimiz, ‘bir Müslüman sabahlayıp Müslümanların dertleriyle dertlenmezse Müslümanlardan sayılmaz’ diyor. Onun için hepimiz Müslümanların dertleriyle dertlenmemiz, bu zulme karşı çıkmamız gerekir. Bütün Müslümanlar bunda mesuldürler.”

“Siyonistler Amerika’nın desteğiyle işgal, zulüm, katliamlarını artırdı”

Siyonistlerin ABD’nin desteğini alarak emellerini yavaş yavaş gerçekleştirme çabası içerisinde olduğunu vurgulayan İttihadul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek, “Siyonistlerin Filistin, Gazze’de Müslüman Filistinli kardeşlerimize yaptığı zulüm, işgal hepimizin malumudur. Maalesef Trump'ın Amerika’nın başına geçmesiyle beraber Amerika’nın da desteğini alan israil, daha fazla işgallerini, zulümlerini, katliamlarını yapıyor. Bugünde Amerika’nın desteğini almış bir şekilde adımlar atıyor. Bütün dünyanın tepkisine rağmen Trump'ın bu desteğinin bir emaresi olarak elçiliğini Mescid-i Aksa’ya taşımasına yönelik attığı adımlarını birer birer gerçekleştirme gayreti içerisindedir.” ifadelerini kullandı.

“Müslümanlar birbirleriyle uğraşırken, küfür hedeflerine elbirliğiyle ulaşıyor”

Müslümanların ABD’nin kararına ortak bir tepki göstermesi gerektiğine işaret eden Şimşek, “Artık konsolosluklarını Kudüs’e taşıma hazırlıklarını yapıyorlar ve bir an önce bunu yapacaklar. Bu hepimizi kahreden bir durumdur. Yahudisiyle, Hıristiyanıyla bu küfrün tek millet olduğunu gösteriyor. Müslümanlar birbirleriyle uğraşırken, kanlarını dökerken onlarda birer birer hedeflerine elbirliğiyle ulaştıklarını görüyoruz. Bu bizi kahrediyor. Bir an önce Müslümanlar bu zilletten kurtulmalıdır. Bu zilletten kurtuluşun tek çaresi de Müslümanların Allah’u Teâlâ’nın emrettiği bir kardeşlik ruhuna sahip çıkmasıdır, birlik ve beraberliğin sağlanmasıdır. Bunu başaramadığımız müddetçe her gün bir mukaddesatımızı kaybedeceğiz.” açıklamasında bulundu.

“Bunun hesabını Allah’a veremeyiz”

Konuşmasının sonunda Şimşek, şunları kaydetti: “Her gün bir mukaddesatımıza hakaret edilecek. İşte bugün Kur’an-a, öğür gün Peygamber Efendimize hakaret ediliyor. İslam coğrafyasının içinde bulunduğu manzara hepimizin gözü önünde cereyan ediyor. Bunun hesabını biz Allah’a veremeyiz. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün, Suriye’de, Irak’taki katliamların, Afganistan’daki hafız çocukların katledilmesinin hesabını veremeyiz. Bunun müsebbipleri bizleriz. Rabbim bizi bize getirsin, bizi bir an önce bu zilletten kurtarsın.” (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA