• Şırnak35 °C
  • Batman35 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • İstanbul33 °C
  • Ankara29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aponun Önünde Diz Çökenler Atatürkçü Kesildi
22 Kasım 2012 Perşembe 12:26

'Apo'nun Önünde Diz Çökenler Atatürkçü Kesildi'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kürt sorunundaki açılımlarını eleştiren ulusalcı medyaya sert bir dille tepki gösterdi.

Özellikle Ergenekon davası tutuklu sanığı Doğu Perinçek`in sahibi olduğu Aydınlık Gazetesi`ni hedef alan Kılıçdaroğlu, “CHP`yi, sahibi eski Mao`cu olan gazeteye dizayn ettirmeyiz. Apo`ya çiçek verenler, önünde diz çökenler, başımıza Atatürkçü kesildi; millet bunları yemez.” dedi. 

CHP TBMM Grubu, ‘anadilde savunma hakkı` düzenlemesini görüşmek üzere dün kapalı bir toplantı yaptı. Ulusalcı milletvekilleri, partinin anadilde savunma düzenlemesine muhalefet etmesi gerektiğini savundu. Aralarında Birgül Ayman Güler, Nur Serter, Emre Köprülü, Dilek Akagün Yılmaz ve Gürkut Acar`ın bulunduğu milletvekilleri, anadilde savunma hakkı düzenlemesinin, anayasadaki ‘resmi dil` hükmüne aykırı olduğunu ileri sürdü. Düzenlemenin Türkiye`yi bölmeye götüreceğini savunan isimler, özetle şu itirazlarda bulundu: “Bu düzenleme yasalaşırsa ülkeyi bölmeye götüren birçok şeyin de önü açılır. Anayasada ‘resmi dil Türkçedir` deniyor. Eğer bu yasa çıkarsa anayasadaki o hükmün anlamı kalmaz. Zaten Türk Ceza Kanunu`nda Türkçe bilmeyenlerin bildikleri dilde savunma yapmasına olanak sağlayan hüküm var. Parti olarak bu düzenlemeye destek vermemeliyiz.” 

Kılıçdaroğlu ise Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan`la birlikte bir çalışma yaptıklarını ve bu doğrultuda görüşlerini kamuoyuna açıkladıklarını belirtti. Zaman`a göre, kişinin, savunmasını en iyi bildiği dille yapmasının bir insan hakkı olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, Almanya`da yaşayan Türk kökenli bir Alman vatandaşının Almanca bilmesine rağmen savunmasını Türkçe yapabildiğine işaret etti. Kılıçdaroğlu, konuşmasında anadilde savunma konusu başta olmak üzere Kürt sorunuyla ilgili politikalarda kendisine sert eleştiriler yönelten ulusalcı basına da tepki gösterdi. 

Özellikle Aydınlık Gazetesi`nin eleştirilerine muhatap olduklarına işaret eden Kılıçdaroğlu, gazeteye ve sahibi Doğu Perinçek`e ağır bir dille yüklendi. CHP lideri, “Sahibi eski Maocu olan bir gazete partimizi dizayn etmeye çalışıyor. Apo`nun önünde diz çökerken çekilmiş fotoğrafları olanlar, Apo`ya çiçek verenler, şimdi başımıza Atatürkçü kesildiler. Millet bunları unutmaz, millet bunları yemez. CHP`yi, sahibi eski Mao`cu olan gazeteye dizayn ettirmeyiz.” diye konuştu. 

haber7 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • "Kurban; itaatin, teslimiyetin, fedakârlığın sembolüdür"
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA