• Şırnak24 °C
  • Batman23 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • İstanbul25 °C
  • Ankara23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BBC: Türkiyede Hür Dava Partisi Kuruldu
18 Aralık 2012 Salı 11:58

BBC: Türkiye'de Hür Dava Partisi Kuruldu

Hüda-Par'ın resmen kurulmasıyla medyanın ilgi odağı olacağa benziyor. Okurlarına "Türkiye'de Hür Dava Partisi kuruldu" başlığıyla haberi aktaran BBC, AA'nın haberini kullandığı görüldü.

 

İşte o Haber...

"Kapatılan Mustazaflar ile Dayanışma Derneği'nin (Mustazaf-Der) eski Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz, Hür Dava Partisi (Hüda Par) adlı yeni partinin kuruluş dilekçesini Türkiye İçişleri Bakanlığı'na verdi.

Mustazaf-Der, Türkiye'deki yasadışı Hizbullah örgütüyle ilişkili olduğu gerekçesiyle Mayıs ayında kapatılmıştı.

Hüda Par'ın kuruluş çalışmaları, kapatılmadan önce Mustazaf-Der'in merkezine ev sahipliği yapan Diyarbakır'da tamamlandı.

Kuruluş dilekçesini başkent Ankara'da İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği'ne veren Yılmaz, ''Halkın yeni bir parti ile temsil edilme ihtiyacı olduğuna inanarak hazırlıkları tamamlayıp partimizi kurduk'' dedi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Yılmaz, Mustazaf-Der'in kapatılmasının ardından parti kurma çalışmasına başladıklarını dile getirdi.

Yılmaz, yeni partiyi, "sistemin değil halkın partisi; halkın içinden çıkan, hakkın ve haklının savunucusu olmaya aday bir parti" diye tanımladı.

Partinin amaçlarını ise Yılmaz şöyle özetledi: ''Bu toplumda, bu ülkede; huzurun, barışın, adaletin, kardeşliğin tesisi için çalışacağız ve bu doğrultuda ülkenin tüm sorunlarına adalet, kardeşlik ve hakkaniyet içinde çözüm üreteceğiz.''

Taraf gazetesi 11 Aralık günkü sayısıda, Yılmaz'ın görüşlerine yer vererek, Hüda Par'ı kurma fikrinin, Filistinli direniş örgütü Hamas'ın sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal ile yapılan bir görüşmeye dayandığını aktarmıştı.

Gazze Şeridi bölgesini kontrol eden Hamas, İsrail ve ABD tarafından "terörist örgüt" olarak kabul ediliyor.

Haberde, Hüda Par'ın çıkış noktasının, "Kürt sorunundaki çözümsüzlüğün yarattığı boşluk" olduğu belirtilerek, yeni partinin, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi ile Kürtlerin yaşadığı illerde oy tabanı geniş olan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) arasındaki rekabetten yararlanabileceği belirtiliyordu.

Kapatma gerekçesi Hizbullah bağlantısıydı

Tarihsel olarak Kürt siyasi hareketlerinin merkezi olan Diyarbakır'da yerel yönetimlere Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) hakim.

Başbakan Tayyip Erdoğan ise BDP'yi, PKK'nın güdümünde olmakla suçluyor. PKK'nın silahlı mücadele başlattığı 1984'ten bu yana Türkiye'de yaklaşık 40 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

1990'lı yıllarda özellikle Türkiye'nin -Kürtlerin yoğunlukta olduğu- Güneydoğu bölgesinde işlenen çok sayıda cinayetten sorumlu tutulan Hizbullah hareketi de "terör örgütü" kabul ediliyor.

Mustazaf-Der'i kapatma kararı veren Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, dernek üyelerinin "şerri esaslara dayalı teokratik bir devlet kurmayı amaçlayan yasadışı Hizbullah terör örgütünün amacı doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğunu" gerekçe olarak göstermişti.

Derneğin kurucularından Sait Şahin ise Hürseda Haber adlı internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, kuruluş toplantılarının Diyarbakır'da yapıldığını belirterek şu ifadeleri kullandı: "Rabbimizden dileğimiz Partimizin halkımıza hayırlı olmasıdır. Bundan sonraki süreçte inşallah bu parti üzerinden, bu ülkenin idaresinde hayırlı dönüşümlere ve değişimlere vesile olacak çalışmalar içinde yer alırız."

(Hürseda Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • "Kurban; itaatin, teslimiyetin, fedakârlığın sembolüdür"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA