• Şırnak29 °C
  • Batman30 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • İstanbul28 °C
  • Ankara27 °C

Hüseyin Ebuliz / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP’nin Aşiretler Üzerinden Seçim Aldatmacası

12 Mart 2014 Çarşamba 21:28

Her seçim arefesinde olduğu gibi bu yerel seçimler öncesinde de BDP, sansasyonel habercilikte ne kadar maharetli(!) olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Seçimler öncesinde BDP’ye yakın haber ajanslarına bakan birisi, sanki Güneydoğu’daki bütün aşiretler BDP’ye biat etmiş, saflarına katılmış ve tüm bölge halkı BDP’den yana olduğunu gösterircesine bir tablonun oluşturulmak istendiğine şahit olacaktır. Ama diğer tarafta hiçte öyle bir durumun olmadığı aşikardır. Hatta her ne kadar basına yansımasa da BDP’ye yakın aile ve aşiretlerin özellikle bu seçim arefesinde ne denli hayal kırıklığına uğradığı ve yavaş yavaş BDP’den kopmalar olduğu bilinen bir gerçektir.

BDP, namı diğer “Barış(!) ve Demokrasi(!) Partisi”, hayata geçmemiş, yaşanmamış bazı hadiseleri kendi beklentileri doğrultusunda, kendi amaçlarına paralel olarak ve buna kendince bir anlam yükleyerek çarpıtma gayretlerinden hız kesmiyor.

Her seçim arefesinde kendilerinden olmayan kesimleri, aşiretleri kendisine bağlanmış gibi bir hava oluşturan BDP, Kürdistan’da örfüne, gelenek ve göreneklerine bağlı Kürt halkının iyi niyetini su-i istimal ediyor.

Son olay Silopi’ye bağlı Pınarönü (Ayvan) köyünün Babındak mezrasında yaşandı. BDP’den Hasip Kaplan, Selim Sadak ve beraberindeki heyet, mezrada söz sahibi olan Tayan-Kerevan aşiretlerinden “ çay içmek amacıyla mezraya gelmek istediklerini” haber veriyor. Mezra halkı da, Kürtlerin örf ve adetlerine uygun bir şekilde gelen misafir çay ikram ediyor ve aile büyüğü hazır olmadığı için aşiret adına Selahattin Sarboğa nezaketen bir konuşma yapıyor. Bu sıradan ziyareti seçim çalışmalarına alet eden BDP, “Tayan-Kerevan Aşireti BDP’ye Geçti” gibi bir haberle medyaya yansıtıyor.Ancak ertesi gün Tayan-Kerevan aşireti adına Selahattin Sarboğa kamuoyu ile paylaştığı basın açıklamasında bu haberi yalanlıyor ve "Yapılan ziyaret, haberde, bir katılım töreni olarak nitelendirilmiştir.  Oysa ziyaret isteminde bulunan heyet, önceden böyle bir taleple geleceklerini bildirmedikleri gibi ziyaret esnasında da her siyasi partinin yaptığı gibi, kendi adaylarına oy istemekten başka ne heyet tarafından böyle bir katılım isteminde bulunulmuş ne de ev sahibi köy sakinlerince bu yönde bir irade açıklaması yapılmıştır.  Buna rağmen, yaşanmakta olan seçim sürecinde her hangi bir siyasi partinin yapacağı bir köy ziyaretini o partiye katılım töreni diye haber yapmanın ne denli doğru bir habercilik yaklaşımı olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum." İfadelerine yer veriyor.

Buna benzer bir olay bundan yaklaşık 1 ay önce oldu. PKK medyası “Şeyh Said’in torunları BDP’ye geçti” gibi bir yaygara çıkardı. Amaç BDP’nin sapık ve gayr-i İslam’i ideolojisine muhalif çevrelerin sindirildiğine dair bir görüntü oluşturmak ve seçim öncesi “Gücümüze güç kattık” algısını oluşturmaktı. Ancak bu haber ertesi gün Abdulillah Fırat başta olmak üzere bizzat Şeyh Said’in yaşayan torunları tarafından yalanlandı ve tekzip metni kamuoyu ile paylaşıldı.

Bilinmelidir ki Kürt halkı misafirperverdir. Kendi düşmanı bile olsa evine sığınmak istediği zaman onu korur, misafir olmak istediği zaman ikramda bulunur ve memnun bir şekilde ağırlar. Kürt halkının bu misafirperverliğini istismar etmek, iyi niyetini su istimal etmek ve insani niteliğe gölge düşürmek Kürt halkına ihanettir.

BDP’nin her fırsatta yaşanmamış bir şeyi kendi beklentileri doğrultusunda bir anlam yükleyerek çarpıtma gayretleri, Kürt halkının insani, İslam’i ve vicdani vecibelerini kendi politik çıkarlarına alet etme gayretleri, Kürtlerin örfünde ve töresinde olmayan şeyleri “Kürtçülük” maskesi altında yapma gayretleri tek kelimeyle Kürtlere ve Kürdistan halkına ihanettir ve BDP, bu ihanetin bedelini çok yakın bir zamanda Kürtlerin eliyle ödeyecektir.

Barıştan dem vurup savaş tamtamları çalan ve her fırsatta demokratik saldırı ve kışkırtma kartını oynayan BDP, İlkeli ve dürüst siyasetten ne kadar uzak olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

 

Bu yazı toplam 2122 defa okunmuştur.
YORUMLAR
bdp halan söyliyor
cizreli
köydeki arkadaşlarla konuştum dediler böyle birşeyi yok ,biz hüda para oy vereceğiz,bunu herkes bilsin.
13 Mart 2014 Perşembe 11:02
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • "Kurban; itaatin, teslimiyetin, fedakârlığın sembolüdür"
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA