• Şırnak24 °C
  • Batman29 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • İstanbul19 °C
  • Ankara23 °C

Hüseyin Ebuliz / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP/PKK Kardeş Kavgasından Vazgeçmelidir

06 Kasım 2013 Çarşamba 22:25

Batman’da yaşanan faili meçhul, fitnecisi belli düğün saldırısını Hüda-Par’a yıkma atraksiyonları hız kesmeden devam ediyor.BDP cephesinin sağduyudan uzak tavrı ve çatışma dilini kullanması, öte yandan emniyet birimlerinin bu konuda yaptıkları tek taraflı operasyonlar ve faillerin bu saate kadar belli olmaması ateşe benzinle söndürmeye çalışan insan figürünü canlandırıyor adeta.

Kürd coğrafyasında 90 lı yılların derin yaraları kabuk bağlamışken, bölge yeni yeni huzur ortamına kavuşmuşken ve yaşanan kırgınlıklar bir nebze giderilmeye çaışılırken , yeni bir çatışmanın alevlenmesi ve bölgenin ateşe topuna dönmesi, bu çerçevede kardeş kanının akması kimin faydasına olacaktır?

Derin devlet güçlerinin 90’lı yılların kirli atmosferinde Hüda-Par’ı kuran camiaya karşı giriştiği baskı, baskın, işkence, gözaltı, zindan, sürgün ve ölümler ile PKK cepihesine karşı uyguladığı asimilasyoncu, tek tipçi, dayatmacı, ötekileştirici pratiği ortadayken, varlıklarına yönelik en büyük darbeyi derin devletten alan Kürd coğrafyasının aktörü bu iki gücün birbirine düş(ürül)mesi elbetteki devletin, ergenekonun ve türk solunun yani kemalistlerin işine yarayacak, ekmeğine yağ sürecektir.

Hizbullah ve PKK yaşadıkları çatışma neticesinde davalarına yüzlerce kurban verdi.Sosyo-ekonomik yönden, finansal ve sanayileşme yönünden, eğitim ve kültürel yönden bölge geri kaldı ve ayrı kaldıkları bu unsurların derin izlerini yüreği nin derinliklerine kadar hissetti/hissetmeye de devam ediyor.Kısaca olan gene Kürd halkına oldu…

Peki bunca acıda ders çıkarılmadı mı? Hizbullah Cemaati Şeyh Zeki’lerini, PKK ise Mihael Bayro’larını bu uğurda ödemedi mi?

Kürdistan mahallelerinde at koşturan PKK’nın Hizbullah ile giriştiği çatışma neticesinde Kandil’in ıssız yamaçlarına kadar çekilmesi bir şeyleri ifade etmiyor mu?

PKK, zihinsel kodlarına yeni bir format atmalı, “ya tarafsın yada bertaraf” ve "ya benim (tarafım) olursun yada toprağın” mantığından vazgeçmelidir? Çünkü PKK’nın, kendi  fikrinde olmadığı, onlarla aynı kulvarda yarışmadığı veya onlarla olup onlardan koptuğu/kopmak istediği için yaklaşık 5000 Kürd vatandaşını infaz ettiği bilinen bir gerçektir..

Aynı PKK’ nın jandarmanın emrinde çalışan ve asit kuyularıyla yüzlerce masun kürdü öldüren JİTEM’e karşı eylem düzenlememesi, bir JİTEM elemanını dahi infaz etmemesi oldukça düşündürücü…

Yaklaşan yerel seçimler öncesi BDP’nin tahammülsüzlüğünü illegaliteye dökmesi ve YDG-H aracılığıya uygulaması/uygulamaya teşvik etmesi, Hüda-Par ve mütedeyyinleri hedef alması Kürd halkına bu şekilde acılar yaşatması, HDP adında marjinal bir parti kurup, Kürd halkının sırtında LGBT’lileri meclise taşımaya çalışması Kürd halkına ihanetten başka bir şey değildir..

Son zamanlarda yaşanan olaylara bakıldığında, Hüda-Par’a karşı yaptığı saldırılarla şiddet ortamına çekemeyen BDP/PKK, son çare olarak iğneyi kendisine batırmaya, kendi fertlerine şiddet uygulayarak bunu Hüda-Par’a mal etmeyi amaçlamaktadır.

BDP/PKK bu şekilde “Hizbullah gene hortladı” çığırtkanlığıyla hareket edip yaklaşan seçimler öncesi Hüda-Par’ı itibarsızlaştırmak, prestij kaybettirmek, buna parelel oy kaybettirmek ve “bölgenin tek hakimi benim” içgüdüsüyle hareket etmeyi hedeflemektedir.

Hüda-Par’ın sağduyulu tavrını devam ettirmesine rağmen BDP cehanı her zamanki gibi fitne ateşini körüklemek, ateşe barut saçmak, fitneye kapı açmak ve kardeş kanının akmasına yönelik kapı aralamak istiyor.

Hüda-Par ısrarla silahtan ve kardeş kanının dökülmesinden sakınırken, BDP/PKK ise, şiddet ve çatışmadan taraf olup kürt gençlerinin örgütlenip eylemler yapmalarını istenmektedir.

Hüda-Par yaptığı son açıklamalarıyla Batman’da menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Özcan Temel’in katillerinin bulunması için BDP’ye ortak girişim çağrısı yaptı. Bu durumda Hüda-Par saldırı yapan taraf olmadığını/olamayacağını bir nevi ispatlamaktadır. BDP eğer Hüda-Par’ın bu çağrısına samimi bir şekilde cevap verip faillerin yakalanması için elini uzatırsa ne âla, ama eğer duymazlıktan gelirse bu sefer fail arama noktasında yüzler BDP’ye döner..!

Son olarak bölge halkı ikinci bir kardeş kavgasının kaldırmayacaktır. Olası bir kıvılcım çok yönlü tahribata neden olacak ve buna sebep olanlar tarih boyunca lanetlenecektir.

Kısaca kimsenin Kürd halkının huzurunu bozmaya hakkı yoktur. Bırakalım Kürd halkı kendisi karar versin.Bu da ancak seçimde belli olacaktır.

Hüda-Par, Güneydoğu’da BDP’ye tahammül edip BDP’nin parti binalarına, üye ve gönüllülerine yönelik bir eylem yapmadığı gibi BDP’nin de Güneydoğu’da Hüda-Par’ı kabullenmek, üyeleri tarafından dindar insanlara ve Hüda-Par parti binaları, üye ve gönülülerine yönelik girişilen saldırıları durdurmak zorundadır çünkü Hüda-Par özelde Kürdistan'ın genelde Türkiye'nin bir gerçeğidir...

Hüseyin Ebuliz/Cizremedya.com

Bu yazı toplam 2810 defa okunmuştur.
YORUMLAR
dümbüklere
nizar
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Aralık 2013 Cumartesi 19:32
Kardeşlik kazansın
Mehmet
Hüda-Par'ın BDP'ye gelin ortak girişim yapıp failleri ortaya çıkaralım teklifi olumlu. BDP'den bu yönden olumlu bir kararın gelmesi lazım. Şayet bundan çekinirse kesinlikle her zaman zan altında kalacaktır. Halk zaten Hüda-Par'lıların böyle bir şeyi yaptığına inanmıyor. BDP'de bu girişime destek vermezse demek ki failleri onlar biliyor saklıyor. Ve bunu seçim malzemesi yapmak istiyordur.
06 Kasım 2013 Çarşamba 23:08
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA