• Şırnak27 °C
  • Batman26 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • İstanbul26 °C
  • Ankara26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuklara camiyi, cemaati, ezanı ve İslam’ı sevdirelim
01 Temmuz 2016 Cuma 10:52

"Çocuklara camiyi, cemaati, ezanı ve İslam’ı sevdirelim"

Türkiye genelinde devam eden Yaz Kur'an kurslarına yoğun ilgi gösteriliyor.

Türkiye genelinde başlayıp ve devam eden Yaz Kur’an kursları Bingöl’de yoğun ilgi görüyor.   Camileri dolduran çocuklar, cami içinde oluşturulan ders halkalarında Kuran-ı Kerim dersinin yanı sıra dini bilgiler alıyor.

Bingöl’de devam eden Yaz Kur'an kurslarına yoğun ilgi olduğunu söyleyen Merkez Uydukent Mahallesi Selahattin Eyyübi Camii İmam Hatibi Cahit Çakan, başlayan Yaz Kur’an Kursu çalışmaları hakkında İLKHA’ya konuştu.

Selahattin Eyyübi Camisi’nin Bingöl’de en çok öğrencisi olan camilerde ilk sırada yer aldığını ifade eden Çakan, “0nbir yıldır Selahattin Eyyübi Camisi’nde imam hatip olarak görev yapıyorum. 20 Haziran itibarıyla Yaz Kur’an kursumuz başladı. Şu an camimizde yaklaşık 300 kayıtlı öğrencimiz bulunmaktadır. Camimizin yan tarafında bulunan Kız kursunda da 150 kız öğrencimiz eğitim görmektedir. Bizler bu öğrencilerimize daha iyi eğitim vermek için 3 kadrolu eğitici ve il müftülüğümüzün görevlendirdiği ek ders karşılığında çalışan hafız veya imam hatip mezunu 9 arkadaşımızla beraber hizmetlerimize devam ettiriyoruz.” dedi.

“Ramazan ayından sonra öğrenci sayımız daha da artacak”

Mümkün mertebe gelen çocuklara kaliteli bir eğitim verme noktasında gayretlerinin devam edeceğini ifade eden Çakan, “Önceki yıllarda olduğu gibi hizmetin en iyisini vermeye çalışacağız. Şu anda Ramazan ayının son günlerini yaşıyoruz. Ramazan ayından sonra öğrenci sayısı daha da çoğalacak ve yoğunluk yaşanacak. Ramazan'ın bitimiyle öğrenci sayısının 700'e kadar çıkacağını umuyorum. ”diye belirtti.

“Eğitim- öğretime verilen önemin Kur’an’a da verilmesi gerekir”

Öğrenci velilerine de tavsiyelerde bulunan Çakan, “ Öğrenci velilerinden isteğimiz, çocukların camiye daha sıkı bir şekilde bağlanabilmeleri için Yaz Kur’an kurslarına devam etmeleri gerekiyor. Öncelikle ailelerimiz bu yaz kurslarını bir eğitim kurumu gibi algılamaları gerekir. Eğitim- öğretime verdikleri önemi bu kurslarımıza vermeleri gerekir ki bu noktada çocuklarımızın devamlılığını sağlamış olalım. Çocukların cami ortamını sevmelerini, kulaklarına ezan sesinin gitmesini, en az bir vakit namazını camide cemaatle kılmalarını tavsiye ediyoruz ki, bu noktada çocuklarımızın hem toplumla bütünleşmesini hem de sosyal bağlarının güçlenmesini arzu ediyoruz. Bu noktalarda ailelerimizden biraz daha hassasiyet bekliyoruz. Sokakta, caddede, çarşıda, pazarda binlerce, milyonlarca yanlış işler yapılırken çocuklarımızın camide, cami avlusunda cami bahçesinde olması hepimize güven ve huzur veriyor. Biz bunu arzu ediyoruz. İstiyoruz ki her çocuğumuz camiden bir iz taşısın. Kur'an’ın havasını teneffüs etsin.” diye konuştu.

“Gelecek adına daha hayırlı bir nesil bırakmamız gerekiyor”

Okul ve camide öğrencilerin üzerinde aile faktörünün önemli olduğuna dikkati çeken Çakan, şunları söyledi:  

“Hem okulda ve camide aile desteği olmadan başarmamız mümkün değil. Güzel kitabımız Kur’an-ı Kerim'i ve Efendimizin (as)  hayatını, ibadeti, ahlakı ve diğer önemli konuları yaz kursumuzda en güzel şekilde çocuklarımıza öğreteceğiz. Gelecek adına daha hayırlı bir nesil bırakmamız gerekiyor. Bunun için yaz Kuran kursumuz son derece önem arz ediyor. Dolayısıyla Anne ve babaların bu konuda hassas davranmalarını istiyoruz. Efendimizin buyurduğu gibi 'Her biriniz çobansınız ve emriniz altındakilerden sorumlu ve mesulsünüz.'  inancıyla hareket etmemiz gerekiyor. En önemli sermayemiz evlatlarımızdır.”

“Öğrencilerimize camiyi sevdirmeliyiz”

Verdikleri eğitim ile  ilgili bilgi veren Çakan, “Öğrencilerimize Elif-Ba, Kur’an-ı Kerim, dini bilgiler, Peygamberimizin hayatı, ibadet, itikat ve güzel ahlakla ilgili bir Müslümanın yerine getirmesi gereken şartları öğretiyoruz. Bunları mümkün mertebe anlatmaya çalışıyoruz. Yaz kursları sadece din eğitiminin yapıldığı ortamlar değildir. Bununla birlikte çocuklarımıza camiyi, minberi, imamları, müezzin arkadaşlarımızı ve cami cemaatini tanıtmak ve sevdirmek için bir takım etkinliklerimiz oluyor. Çocukların mümkün mertebe en az günde bir defa namazlarını camide cemaatle kılmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bundan dolayı genelde öğle namazlarını çocuklarımızla camide cemaatle kılıyoruz. Bu da çocukların camiye bağlanmaları için olumlu bir davranış.” ifadelerini kullandı.

 “Amacımız çocuklarımızın camiye bağlılığını arttırmak”

Çocuklara yönelik yaptıkları sosyal faaliyetlerden de söz eden Çakan, “ İl Müftülüğümüz bünyesinde faaliyet yürüten Diyanet Spor Kulübümüz çocuklara yönelik bir iftar programı tertipledi. Bu iftar programına camimize devam eden öğrencilerinden 150 kişiyle iftar programına katıldık. Ramazan'dan sonra da camiler arası halı saha turnuvalarımız olacak inşallah. Camimizde her grubumuz, hocalarıyla beraber bir yaz pikniği düzenlemektedir. Amacımız çocuklarımızın camiye bağlılığını arttırmak. Bu sosyal etkinlikler vesilesi ile çocuklarımızı sokaklardan ve kötü arkadaşlıklardan da korumuş oluyoruz.” şeklinde konuştu.

“Caminin hiçbir eşyası çocuklarımız kadar kıymetli değildir”

Cami cemaatinden de beklentilerinin olduğunu söyleyen Çakan, “Caminin hiçbir eşyası çocuklarımız kadar kıymetli ve değerli değildir. Cami cemaatimizden özelliklede yaşlı amcalarımızdan şunu istiyoruz; Camiye gelen çocuklarımızı azarlamasınlar, hiçbir halımız, hiçbir cami eşyamız çocuklarımızdan kıymetli değil. Allah’ın en şerefli yaratıkları insanlardır ve onların da en temizleri çocuklarımızdır ve çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır.  Camimizi kirletebilirler, yaramazlık yapabilirler ama onlara sınırsız bir tolerans ve hoşgörü tanımamız gerekiyor. Bu noktada da cemaatimizin bilinçlenmesini arzu ediyoruz. Buraya gelen her bir çocuk Allah’ın bize emanetidir, onlara camiyi, cemaati, ezanı ve İslam’ı sevdirelim. Çocuklara karşı yapacağımız her bir olumsuz davranış, onlar üzerinde olumsuzluğa sebebiyet verecektir.” İfadelerini kullandı. (Nihat Kanat-İLKHA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Mehmet YAVUZ'un HABERTÜRK'teki muhteşem konuşması
  • Ilısu Barajı'nda su tutma işlemlerine başlandı
  • İttihadul Ulemadan halkın değerleriyle örtüşmeyen etkinliklere tepki
  • "Maneviyata aykırı konserler faydadan çok zarar veriyor"
  • Xaniké şehidleri kabirleri başında anıldı
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA