• Şırnak25 °C
  • Batman28 °C
  • Diyarbakır27 °C
  • İstanbul26 °C
  • Ankara27 °C

Abdullah Aslan / Doğruhaber

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Durna’mıza kıyanlar nerede?!

10 Mayıs 2014 Cumartesi 11:38

Herkesin kendi ölüsü üzerine ağladığı doğrudur. Koca adamların toz konduramadığı devlet aygıtı, bir kesim insanları vatandaş kabul etmiyor olsa gerek ki onlarla ilgili bütün mezalimleri görmezden geliyor. Hatta kendi vatandaşları dışındakilere gösterdiği hassasiyeti kendi vatandaşları için fazla görüyor, lütuf addediyor. Kimsenin görmediği ve tenha bir yerde ABD vatandaşı Sarai Sierra’ya yapılan saldırıyı deşifre edip onun katilini kısa bir süre içinde hem de ülke sınırları dışında yakalayıp getiren ve mahkemeye çıkaran güç(ki öyle olması gerekiyor), gündüz ortası katledilen Ubeydullah için niye bu hassasiyeti göstermiyor veya gösteremiyor.

 

Meseleye insanî bakmak gerekmez mi? Ortada, Mustazaf Der Yüksekova Şubesi önünde bir topluluğun bulunduğu yerde uzun namlulu silahlarla gerçekleşen bir ölümlü vakıa var. Ve aradan 3 yıl geçmesine rağmen Mustazaf Der’in Yüksekova Şube Başkan Yardımcısı Ubeydullah Durna’nın katil veya katilleri bir türlü bulun(a)madı.

5 Mayıs 2011’de Yüksekova’da vuku bulan bu faili meçhul olaydan sonra faili meçhul bırakılan bir olay daha var. Mustazaf camianın üzerine yıkma amaçlı bir başka olayın fail veya failleri de meçhul kaldı.  O da bilindiği gibi Batman’da oldu. Bu olayla ilgili bütün itiraz ve yalanlamalara rağmen yaşı geçgin ve çevresinde itibar sahibi biri fail diye içeri alındı ve işin daha ilginç yanı bu şahıs bir türlü mahkemeye çıkartıl(a)madı.

Failleri ortaya çıkartılmayan bu iki olayın siyasi yönlerinin bulunması aradaki derin güçleri de işaret ediyor ama bütün derinlerin ve paralellerin yerle yeksan edildiğinin ifade edildiği bu zamanda bunların hala meçhul kalıyor olmaları veya asıl faillerinin ortaya çıkartılmamış olması sizce de çok ilginç değil mi?

Ergenekon’un tasfiyesiyle devletin normalleştiği tam da düşünülürken paralel devlet ahtapotuyla karşı karşıya kalındığı ifade edildi. Onun üzerine de gidildiği söyleniyor ve iplerin ele alındığı deklare ediliyor. Madem öyledir peki ya bu yakın geçmişteki olaylar niye aydınlatılamıyor. Bu derin ve paralelin dışında başka hangi güç var ki gerçeklerin anlaşılması önüne set örüyor? 

Faili meçhullerin vuzuha kavuşturulması için gayret gösterenler bunun üzerine hassasiyetle eğilmeliler! Fazla gerilere gitmeye gerek kalmadan ilkin şu yakındakiler için bir çalışma içerisinde olunması önümüzdeki süreç için hayati önem arz etmektedir. Yakın tarihte gerçekleşen bu iki vakıa için gerçek failler yaptıklarıyla yüzleşmeden muhtemel karanlık olayların önüne nasıl geçilebilecektir? Yüksekova’da da Batman’da da bu kirli operasyona son verilmeli ve herkes yaptığının hesabını vermelidir.

Düne kadar paralelin veya derinin arkasına saklanan hükümet ve iktidar cenahı bundan sonra hangi mazereti öne sürebilir ki? Mustazaflar Cemiyeti yaptığı açıklamada “İşin hükümete bakan yönüyle de şunu belirtmek isteriz ki benzer olayların faillerini kısa süre içerisinde yakalayan güvenlik güçleri ne acıdır ki, bu elim olayın faillerini ortaya çıkarmak için hiçbir girişimde bulunmamıştır” ifadelerine yer vererek faillerin yakalanması için hiçbir gayretin olmadığını dile getirdi ve bu konuda hükümeti suçladı.

Bu mevzuyla alakalı bizim de birer vatandaş ve birer Müslüman olarak hükümete çağrımız var: Sivil Toplum Kuruluşu Mustazaf Der’in Şube Başkan yardımcısı Ubeydullah Durna’nın katilleri nerede? Bu önemli cinayetin failleri niye yakalan(a)mıyor? Katilleri koruyan birileri mi var? Bunun için bir araştırma yapılıyor mu? Yapılıyorsa niye bir neticeye varılamıyor? Ve en nihaye Ey Müslümanlar! Durna’mıza kıyanlar kimler, nerede ve niye bulunamıyor? Şöyle ciddi bir şekilde hiç sorgulayanınız oldu mu?...

Selam ve dua ile.

 

Bu yazı toplam 1058 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA