• Şırnak18 °C
  • Batman19 °C
  • Diyarbakır25 °C
  • İstanbul21 °C
  • Ankara15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ezanı yasaklayanlarla nikahı müftünün kıymasına karşı çıkanlar aynı
23 Ekim 2017 Pazartesi 11:14

"Ezanı yasaklayanlarla nikahı müftünün kıymasına karşı çıkanlar aynı"

Müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesini sevindirici bulduklarını söyleyen İttihad’ul Ulema Genel Başkanı Kılıçaslan, geçmişte ezanı yasaklayan zihniyet ile şimdilerde nikâhı müftünün kıymasına karşı çıkan zihniyetin aynı olduğuna dikkat çekti.

Müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesini içeren kanun tasarısının TBMM genel kurulunda kabul edilmesinin sevindirici olduğunu söyleyen İttihad’ul Ulema Genel Başkanı Molla Enver Kılıçaslan, geçmişte ezanı yasaklayan zihniyet ile şimdilerde nikâhı müftünün kıymasına karşı çıkan zihniyetin aynı olduğunu vurguladı.

İttihad’ul Ulema Genel Başkanı Molla Enver Kılıçaslan, müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesini içeren kanun tasarısının TBMM genel kurulunda kabul edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesini içeren kanun tasarısının sevindirici olmakla birlikte geç kalınmış bir adım olduğunu vurgulayan Kılıçaslan, nikâhın İslamî bir kavram olduğuna dikkat çekti.

"Temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara lâyıktır." ayeti ile "Evlenin, çoğalın; zira ben, kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar ederim." hadis-i şerifini hatırlatan Kılıçaslan, "Evlilik, İslamî bir mesele olduğu için bazı şartları vardır. O şartlar yerine getirilmezse nikâh batıldır ve Allah korusun o evlenen kişiler zina etmiş olurlar." dedi.

"Nikâh işlemleri imamlar ve müftüler tarafından yapılmalıdır"

Nikâhın imam veya müftüler tarafından yapılması gerektiğini ifade eden Kılıçarslan, "Örneğin, namaz kılmanın şartları var ve namaz kılmak için bu şartları öğrenmek isteyen kişi bir müftüye ya da imama gider. İşte nikâh da aynen böyledir. İslam’a göre Peygamberimiz (sav), bir nikâhın veli ve iki şahidiyle olması gerektiğini belirtiyor. Şeriata göre bu velinin Müslüman olması gerekir. Şahitler gayr-i Müslim olsa bu nikâh kabul olmaz. Burada belediye başkanları velinin yerine geçiyor. Belediye başkanı eğer İslam’a inanmıyorsa, sosyalist, komünist veyahut Kemalist biriyse onun nikâhı batıldır. Allah muhafaza bu kişiler tarafından nikâh kıyanların nikâhı olmaz ve beraberlikleri haramdır, zinadır. Dolayısıyla nikâh işlemleri imamlar ve müftüler tarafından yapılmalıdır." diye konuştu.

"Müftülere nikâh yetkisinin verilmesine karşı çıkanlar her platformda İslam’a karşı çıkanlardır"

Bazı kesimlerin müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesine karşı çıkmasına da değinen Kılıçarslan, şunları söyledi: "Müftülere nikâh yetkisinin verilmesine karşı çıkanlar zaten her platformda İslam’a karşı çıkanlardır. İslam’ın tüm ahkâmlarına karşıdırlar. Bunlardan dolayı insanlar bir zamanlar Kur’an-ı Kerim’i saklamak zorunda kaldılar. Hatta sarık, çarşaf yasaklandı. Ezanın Arapça okunması yasaklandı. O zaman o yasayı çıkaranlar ile şimdilerde bu yasaya karşı çıkanlar aynı zihniyet. Dinle ilgili bir meselenin imam ya da müftülere verilmemesi nasıl ters bir durum ise Müslüman bir insan öldüğünde de onun defin işlemleri gayri İslami bir insan tarafından yapılması da terstir. Defin işlemlerini eksik yaparsa o ölünün günahı bu insanın boynundadır. Dolayısıyla İslami meseleler ehline verilmesi gerekir. İslam ehli de müftülerdir, imamlardır ve âlimlerdir." (M.Fatih Akgül- İLKHA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA