• Şırnak22 °C
  • Batman25 °C
  • Diyarbakır29 °C
  • İstanbul23 °C
  • Ankara15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Habur Sınır Kapısı, çile kapısı oldu
04 Eylül 2013 Çarşamba 13:18

Habur Sınır Kapısı, çile kapısı oldu

Türkiye ile Irak ve Güney Kürdistan arasında tek gümrük kapısı olan Habur Gümrük Kapısı'nda uzun araç kuyruklarına isyan eden şoför ve yolcular, yetkililerden çözüm isteyerek, ikinci bir gümrük kapısı açma talebinde bulundular.

HEWLÊR- Güney Kürdistan'ın Duhok ilçesine bağlı Zaxo ilçesindeki Halil İbrahim Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapmak isteyen şoför ve yolcular, Türkiye tarafının Türkiye'ye giriş işlemlerini yavaş yaptığını iddia ederek, bundan dolayı uzun araç kuyruklarının meydan geldiğini söylediler. Şoförler, uzun araç kuyruklarının önüne geçilmesinin önüne geçilmesi için ikinci bir gümrük kapısı açma talebinde bulundular.

Irak ve Güney Kürdistan'dan Halil İbrahim Sınır Kapısı (Habur) üzerinden Türkiye'ye giriş yapmak isteyen sürücü ve yolcular, sınırda uzun araç kuyruklarının oluşmasından dolayı adeta isyan etti. Irak Kürdistan'ının Duhok iline bağlı Zaxo ilçesinden Halil İbrahim Sınır Kapısı üzerinden Türkiye'ye giriş yapmak isteyen şoförler 6-7 saat, uzun araç kuyruğunda beklediklerini ve bu yüzden çok sıkıntı çektiklerini ifade ederek, gerek Güney Kürdistan yönetiminden, gerekse Türkiye yetkililerden çözüm istediler.

Sınır kapılarından yaklaşık 3 km uzun araç kuyruğuna isyan eden sürücüler, Türkiye, Irak ve Güney Kürdistan ile ticaretin yüksek olduğunu belirterek, bir sınır kapsının yetersiz olduğunu bundan dolayı 2. sınır kapısı açma talebinde bulundular.

Uzun araç kuyruğunda bekleyen sürücüler, Türkiye tarafındaki sınır kapsı görevlilerinin yetirince görevlerini yerine getirmediklerini iddia ederek, " Türkiye tarafındaki görevliler peşmerge gibi çalışsalar uzun kuyruklar oluşmaz. Kanaatimizce Türkiye tarafından personel eksikliği vardır. Bir personelin yerine üç personel çalışırsa bu uzun kuyruklar oluşmaz ve mağduriyetler yaşanmaz. Görüyorsunuz çocuklarımız bu sıcakta perişan duruma gelmişler. Biz iki üç yıldan bir Türkiye'ye gidip geliyoruz. Bu durum Irak ve Kürdistan halkını pek mağdur etmiyor, ancak Türkiye hükümeti kendi halkı için rahatlayıcı önlemler almalıdır" dedi.

Sözkonusu uzun araç kuyruğunun Türkiye'nin bir eksikliği olduğunu sözlerine ekleyen sürücüler son olarak,Güney Kürdistan sınır kapısı tarafından namaz kılınacak mescit olmadığını ifade ederek, Güney Kürdistan yönetiminden Halil İbrahim Sınır Kapısı'na mescit yapma talebinde bulundular. (Osman İçli / A.Baki Aslan-İLKHA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Mardin'de bir ayda 988 konut satıldı
  • Cuma Günü Okunması Tavsiye Edilen Dualar
  • BAYRAM ZEHİR OLMASIN!
  • FETÖ'nün bir kumpası daha çöktü
  • Zeynel Bey Türbesi'ni taşıma işlemleri sürüyor
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA