• Şırnak32 °C
  • Batman34 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • İstanbul25 °C
  • Ankara25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hak ve Özgürlükler Platformundan Sert Tepki
24 Kasım 2012 Cumartesi 21:24

Hak ve Özgürlükler Platformundan Sert Tepki

Herhangi bir yasak olmamasına rağmen bazı öğrencilerin okula başörtülü gitmesinin yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğunu iddia eden sendikalara , Batman Hak ve Özgürlükler Platformundan sert tepki geldi.

 

Adana`da Eğitim Sen ve Eğitim iş`in, 4+4+4 uygulamasıyla bazı ortaokullarda yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak başörtüsüyle derse giren öğrencilerin olduğunu ve bunların sayılarının her geçen gün daha da arttığı yönündeki başörtülüleri adeta ihbar etmesine Sivil Toplum Kuruluşlarında tepkiler gelmeye devam ediyor.
 
TESSEP Batman Temsilcisi "Hak ve Özgürlükler Platformu" yazılı basın açıklaması ile Eğitim Sen ve Eğitim İş Sendikaları Adana şubelerine sert tepki gösterdi. Adana`da Eğitim Sen ve Eğitim İş Sendikasının akıllara ziyan açıklamasının özelde başörtüsü ve genelde din ve dindarlara olan kinlerinin bir tezahürü olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Kendilerini; `Gözleri var ama gerçeği görmez, kulakları var ama hakikatı işitmez, dilleri var ama asla ve asla hakikati söylemez` ayetinin muhatabı olarak görüyor ve nefretle kınıyoruz" şeklinde tepki gösterildi.
 
Açıklamanın devamında, başörtülü kızlara seslenilerek, "Güneş balçıkla sıvanmaz. Başörtülü kızlarımıza haklı mücadelelerinde sabırlı davranmalarını `Allah sabredenlerle beraberdir` ayetiyle müjdeliyor ve daima yanlarında olduğumuzu deklare ediyoruz" denildi. 

Bu ülkede çirkeflikler için alabildiğine özgürlük varken, dindar insanların hakları söz konusu olunca kısmi bir rahatlamada bile bazı kesimlerin karın ağrısı çektiğine dikkat çekilen açıklamada, "İslama olan kinlerinden dolayı bu acıları sürekli olacak. Çünkü bizler de İslami hassasiyetlerimizden asla ödün vermeyeceğiz" ifadeleri kullanıldı.
 
Özelde Anadolu`da, genelde tüm ülkede başörtülü olarak okumak isteyen kızlarımızın İslami ve insani hakları gözetilmesi gerektiğine değinilen açıklamanın devamında, "Bu kötü niyetli çevrelerin keyfi uygulamalarından kurtulmaları için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı, tesettür her alanda serbest olmalı, anayasal güvence altına alınmalı ve karma eğitim haksızlığından da vazgeçilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığının bu çağrılarımızı işitip, bu haksızlıkları ortadan kaldırmasını istiyoruz" çağrısı yapıldı.
(Veysi Demir-İLKHA)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA