• Şırnak5 °C
  • Batman5 °C
  • Diyarbakır6 °C
  • İstanbul8 °C
  • Ankara10 °C

Tahirhan Osal / Araştırmacı/Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hoşgeldin Kutlu Baharın Müjdecisi Nisan Ayı...

02 Nisan 2016 Cumartesi 20:32
Hani siz birbirinize düşman idiniz. Allah gönüllerinizi birleştirmiş ve O’nun nimeti sayesinde kardeş olmuştunuz. Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken, oradan da sizi o kurtarmıştı. İşte Allah, doğru yolu bulasınız diye size ayetlerini böyle açıklıyor.”(Ali İmran 102-103)
Saddak amene billah…
 
Evet Peygamber(a.s.)in gelişi ile kavgalı olanlar kardeş olmuş, köle olanlar azadeliğe ermiş, diri diri toprağa gömülen minnacık kızlar özgürlüğe kavuşmuş, faiz ve kan davaları ayaklar altına alınmış, “Hepiniz Adem’densiniz, Adem ise topraktandır.” Denilerek insanlığın kardeşlik duyguları pekiştirilerek, “Arab’ın Acem’e, Acem’in Arab’a üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvadadır.” Hadisiyle “IRKÇILIK” damarları çatlatılıp, “ÜMMET” anlayışı sergilenmeye çalışılmış ve kardeşlik tesis edilmiştir.
 
Nisan ayı son 7 yıldır adeta coğrafyamızda peygamber ayı olarak algılanıyor, Peygamber aşkının meydanlarda, beldelerde, köylerde illerde, ilçelerde haykırıyor olması kardeşliğin yeniden tesisi noktasında son derece önemli bir adımdır. Her sene Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından  katlanarak yapılan Kutlu doğum organizasyonlarının tüm bölgelerde yapılıyor olması, yapılamayan bölgelerden bizim memlekette de yapın talebinin gelmesi, Ümmet çizgisini yakalama anlamında çok önemli bir aşktır. Nasıl ki, Rum’lu Suheyb’in, Habeş’li Bilal’in, Faris’li Selman’ın, Kureyş’li Ebubekir’in omuz verdiği İslam davası, gün geçtikçe dal budak saldı, kısa zamanda fetih üstüne fetih gerçekleştirildi. 
 
Nisan ayında yapılacak etkinliklere baktığımızda Erzurum’dan tutun Bayburt’a, Gümüşhane’den, Ardahan’a, Iğdır’dan Trabzon’a Diyarbakır, Gaziantep’in köy ve Beldelerine İzmir’in Menemen’inden, Batman, Elazığ, Bingöl, Antalya, Şırnak, Siirt, Mardin, Kayseri, Mersin, Şanlıurfa, Bursa  ve Bilecik’in ilçe ve beldelerinde yapılacak etkinliklee ve Bu etkinliklerin Peygamber Sevdalıları tarafından yapılıyor olması, Bu etkinliklerin hemen hemen tüm bölgelere yayılmış olması tesadüf olmasa gerek. Hele Nisan’ın 2. 3. 4. Haftası ve Mayısın ilk haftası düşünüldüğünde 300’zün üzeri nokta da Peygamber aşkının meydanlarda ilan edilmesi, Kutlu Resul(s.a.v.)’e olan biatlerin yenilenmesi Ümmet bilincinin Kürt, Türk, Çerkez, Laz, Zaza vb etnik kimliklerin üstünde tutulduğu göz ardı edilmemelidir.
 
Unutulmaması gerekir ki, bu milletin yegane kurtuluş reçetesi İslam ve peygamber sevdası  etrafında toplanmakla mümkün olur.
Selam ve dua ile 
Bu yazı toplam 1486 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA