• Şırnak35 °C
  • Batman39 °C
  • Diyarbakır39 °C
  • İstanbul30 °C
  • Ankara34 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İdil Tepeköyü Yetkililerden Yardım Bekliyor
19 Aralık 2012 Çarşamba 15:17

İdil Tepeköyü Yetkililerden Yardım Bekliyor

İdil ilçesine bağlı Tepeköy sakinleri, elektrikten suya, altyapıdan okula birçok sorunlarının olduğunu belirterek, yetkililerden yardım istedi.

 

İdil ilçesine bağlı Tepeköy sakinleri, yaşadıkları sorunları dile getirerek sorunlarının çözümü için yetkililerden yardım istedi. Köye 1983'te gelen elektrik, yılların verdiği tahribatla kış aylarında kullanılamaz duruma geldiğini ifade eden köy sakinleri, elektriğin sürekli kesildiği köyde, çok sayıda elektronik eşyanın bozulduğunu ifade ederek sorunlarının çözümü için harekete geçilmesini talep etti. 
 

Köyün sıkıntılarını dile getiren köy muhtarı Muhittin Akman, sorunlarını buldukları her fırsatta yetkililere aktardıklarını ancak bu güne kadar herhangi bir girişimde bulunulmadığını ifade ederek başlıca sorunlarını şöyle sıraladı: 
 

"1 - Yıpranan Elektriğimizin onarılması 
2 - Kanalizasyonların yapılması 
3 - Köy suyunun yetersizliği ve ek bir sondajın vurulması 
4 - Köy yolunun güzel yapılması 
5 - 600'a yakın Öğrencimizin olması ve sadece 8 derslik okulumuzun olup yetersizliği ve yeni bir okulun yapılması 
6 - Köy evleri (Taziye evi)'nin yapılması." 
 

Elektrikler Onarılıyor 
1983'te yapılan ve yılların geçmesiyle yıpranan elektrik tellerinin ve direklerinin tadilattan geçirilmesini isteyen muhtar Akman, "Direklerin çoğu yamulmuş teller eklerle bağlanmış bu da, en küçük bir fırtınada tellerin kopmasına ve elektriğin kesilmesine sebep oluyor. Tüm köy tellerinin ve direklerin tadilattan geçirilmesi yerine sadece yol boyunda anahat direklerinin yapılması, bunun baştan savmadan başka bir şey olmadığını gösteriyor. Halbuki bölgede en çok elektrik faturalarını yatıran da köyümüzdür. Yetkililerin ilgilenmesini istiyoruz" dedi. 
 

Su Yetersizdir 
200 haneli köylerinin nüfusunun yaklaşık 2 bin olduğunu ifade eden Akman, "İki adet sondaj kuyumuz ve iki su depomuz var fakat yetersizdir. Suyun yetersizliği ve su depolarının da az olması sebebiyle köyün hemen hemen yarısında çoğu zaman su akmamaktadır. Bu nedenle bazen sudan dolayı köy sakinleri arasında tartışmalar yaşanmaktadır. Köyümüzü yeşillendirmek istiyoruz fakat suyun yetersizliği buna engeldir. 
 

Ayrıca köyümüzde 8 derslikli bir okulumuz vardır buna karşılık da 600'a yakın öğrencimiz mevcuttur. En az bunun gibi bir okula ihtiyacımız vardır. Tam 3 yıldır müracaatımız söz konusudur fakat hep geçiştiriliyor. Okul yapma emri gelmiş fakat nedense bir türlü yapılmıyor. Önceki senelerde okulumuzun eğitim seviyesi daha yüksekti. Öğrencilerin çoğalmasıyla okulun yetersiz kalması sonucu eğitim seviyesini düşmüş durumda" diye konuştu. 
 

Köy Evleri (Taziye Evi) Lazımdır 
Köyün hem kalabalık ve hem de dağınık olması nedeniyle en az 3 adet köy evine ihtiyaç olduğunu belirten muhtar Akman, "Özellikle taziye zamanlarında çok sıkıntı çektiğimiz oluyor. Devletin ilgili kurumlarından yardım bekliyoruz. Bunların dışında da daha çok sorunlarımız mevcuttur. Devlet kurumlarının sorunlarımızın giderilmesini için yardım etmesini bekliyoruz" dedi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
  • "Kurban; itaatin, teslimiyetin, fedakârlığın sembolüdür"
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA