• Şırnak29 °C
  • Batman30 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • İstanbul26 °C
  • Ankara22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam Kisvesine Bürünüp, Göktaş Hocayı Hedef Aldı
11 Kasım 2012 Pazar 01:29

İslam Kisvesine Bürünüp, Göktaş Hocayı Hedef Aldı

Kürdlerin “ne sistemin zulmü ne de PKK’nin zulmü” diyerek; hak, adalet ve inanç eksenli üçüncü bir yolu tercih etme eğilimi birilerini her daim rahatsız etmiştir…

 

Hele ki, Peygamber Sevdasının, Diyarbekir İstasyon Meydanı’ndan tüm dünyaya haykırılması; onların adeta uykularını kaçırıyor…

Kimileri görmezden gelerek, kimileri üstünü örtmeye çalışarak, kimileri de çarpıtarak vermeye çalışıyor bu sevdayı.

Alışkınız bu tutumlara…

Hak, gördükten ve halk, teveccüh gösterdikten sonra birkaç elit görmüş ne olur, görmemiş ne olur…

Halkın bu çağrıya teveccühünden dolayı hasedinden adeta çatlayanlar var. Bunlara son dönemlerde Kadir Amaç da eklendi.

İslami bir kisveye bürünerek, bazen Ayet, bazen Hadis ancak çoğunlukla Ali Şeriati söylemlerini yazılarının içine serpiştirerek kin ve öfkesini kusmakta.

Aslında, yazılarının hiç birinde herhangi bir fikir, analiz veya olgunca eleştiri yok. Hemen hepsi şöhret ve gündem olmak kaygısıyla kin ve öfkenin dışa vurumu sadece.

Hal böyleyken uzun zamandır yazılarında azgınca saldırmasına rağmen, uğraşmaya dahi değmez diye umursamıyorduk.

Ancak en son “Peygambere Sadakat” mitingini diline dolaması ve ardından Mehmed Göktaş Hoca hakkında olmadık iftira ve iddialar ileri sürmesi kendisine bir iki kelam etmemizi elzem hale getirdi. Zira Allah Resulüne sevgisini dile getirmek için bir araya gelmiş yüz binlerce insanın emeği ve samimiyeti söz konusu… Zira Mehmed Göktaş gibi ilk günden şu ana dek bu sisteme itiraz etmiş bir insana olmadık iftiralar söz konusu…

Söz konusu yazarın iftiralarla dolu, Mehmet Göktaş Kimdir ve Kürdistan’da Ne İş Yapar?” başlıklı yazısını, uzun zamandır ara verdiğimiz “Haber Yorum” bölümünde yazarın çelişkilerini ortaya koymaya çalışacağız.

Türk, Arap ve Fars ilahiyatı tüm zamanların en büyük Kürdistan düşmanlığını yapmaktadır; zira Türk Arap ve Fars ilahiyatı, Kürdistan davasını Allahsız, imansız ve dinsizlikle itham ediyor... Kürd ve Kürdistan davasına karşı en büyük düşmanlığı yürüten ve geliştiren Türk ilahiyatı ve teologları olmuştur.” demiş Kadir Amaç. İşin özünde bu görüşün “en büyük” ibaresi abartılı kaçmışsa da haklılık payı olduğu muhakkak. Zira Türk İslamcılarının (veya öyle görünenlerinin) büyük bir kısmı bu soruna ya duyarsız kalmış ya da sistemin tezleri ile olaya yaklaşmışlardır.

Ancak yanlış hatta insafsızca olan; Amaç’ın yazısındaki, Türk ilahiyatının ve İslamcılığın, Kürt ve kürdistan düşmanlığı Mehmet Akif Ersoy’ la başlamıştır. 1992 yılında Burhan Kavuncu ve Nuretin Şirin’in gayretiyle, Kürdistan düşmanlığı meşrulaşacak ve Kürdistan düşmanlığı İslam’ın şartlarından biri olarak ilan edilecekti.

Bugün ise Kürdistan düşmanlığı üç Kayseri’li; Mustafa İslamoğlu, İhsan Eliaçık ve Mehmet Göktaş tarafından en yüksek düzeyde sürdürülmektedir.” iddialarının yer aldığı bu bölümdür. İlginçtir ki zikredilen bu beş isim de Kürd Meselesinde bu soruna en insaflı davrananlardır. Bunu derken Göktaş Hoca hariç, zikredilen şahısların fikirlerine her yönüyle katıldığımız anlamı çıkarılmamalı. Ancak bunların Kürd Meselesinde en insaflılardan olduğu muhakkak.

Bu hakikat “otuz yıldır tanıyorum ve okuyorum” söyleminin de koca bir yalan olduğunu ortaya çıkarıyor. Hele ki son dönemde Özgür Gündem’i dahi takip edebilseydi “yakında yazar kadromuza katılacaklar”listesinde İhsan Eliaçık ismini görecekti. Demek oluyor ki bu insanların -özellikle de şu anki- bulundukları durumdan habersiz olduğu gibi, birkaç yazısının yayınlandığı Özgür Gündem’den de habersiz.

Peki, neden başka isimler değil de bu soruna en duyarlı isimlere bu yakıştırmalarda bulunulmuş? Oysa bu konuda eleştirilecekler içinde çok daha öncelikli isimler var. Acaba başka bir amaç mı güdülüyor burada?

Ve yine bu isimler içinde neden özellikle Mehmed Göktaş Hoca başköşeye oturtulup manşete çekiliyor? Özellikle bu soruya verilecek cevap aslında tüm niyetin anlaşılması için yeter de artar.

Peki, Mehmed Göktaş’ın alıntılanan paragrafında gerçekten Kürd düşmanlığı var mı? Kürde karşı bir öfke ve art niyet var mı? Kürdün en doğal haklarına bir saygısızlık, bir tahammülsüzlük var mı?

Hayır…

Yalan mı yani;

Kepenklerin zorla kapattırıldığı,

Kimi işyerlerinin yağmalandığı,

Molotofla yakıldığı, camlarının taşlandığı,

Esnafın ekonomik olarak güç durumda olduğu ve kapatılan kepenklerin onların işini güçleştirmekten başka bir işe yaramadığı,

Kontak kapatmaları için otobüslere, minibüslere, otomobillere saldırıldığı,

Hatta okulların, üniversitelerin, şantiye araçlarının yakıldığı…

Başkalarını “kardeşlik”, “barış” ve  “demokrasi” edebiyatı ile kandırabilirsiniz, ancak orada doğmuş, orada yaşamış ve o ortamı iyi bilenleri asla?

Evet, Amed İstasyon Meydanını dolduranlar Çankaya putuna kulluk eden Kayserililer değildi. Doğrudur… Ancak o meydanı dolduranlar İmralı putuna da kulluk edenlerden değildir.

İslami hangi kesim ve şahıs var ise karalamaktan geri kalmıyor. Daha önceki yazılarında İhvan ve Hamas’ı itham ettiği gibi Gazali, Hamidullah, Said Havva, Hasan El-Benna, Mevdudi, Fethi Yeken, Mustafa Sıbai gibi şahsiyetleri “kitapları ile Kürd gençlerini zehirleyen”ler olarak sunma cüretinde bulunuyor.

Oysa, özellikle zikredilen bu şahsiyetler konusunda İslam aleminde hemen hemen olumsuz görüş belirten kimseyi bulamazsınız…

En önemlisi de İslam’ın üçüncü halifesi, Allah Resulü’nün iki kızı ile evlenmiş olan ve Allah Resulü’nün“meleklerin dahi haya ettiği kişi” olarak tanıttığı Hz. Osman’ı “Kürt Hizbullah'ın Peygamber sevgisi Uhud savaşında Firar eden Osman'ın sevgisi kadardır.” diyecek kadar haddini aşabilmekte; hayatlarını, mallarını ve gençliklerini İslam uğrunda harcamış sahabeleri, “ Mekke'nin aristokrat ve komprador sınıfından oluşan on iki insanı, cennetle müjdeleyenler bunlardı.” diyecek  kadar zavallılaşabilmektedir. Hz. Osman, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Ali  gibi bir şahsiyeti aşağılayabilecek kadar çirkefleşen bir kalemin diğer insanlara saygılı davranabileceğini; düşünmek dahi abestir.

Derin ve engin İslami bilgisi(!) olduğunu bildiğimiz “Amaç”sız “Kadir”e, ganimet yağmalayanlar olarak nitelendirdiklerinin, Bedir Okçuları olmadığını ve Uhud Savaşı ile karıştırdığını; cennetle müjdelenenlerin sayısının on olduğunu ve bunlar arasında Hz. Ali’nin de zikredildiğini; ayrıca Hz. Muhammed ölüm döşeğindeyken Müslümanlara Hz. Ömer’in değil de Hz. Ebubekir’in namaz kıldırdığını hatırlatmak; engin bilgisine (!) gölge düşürmez sanırım.

Kendisine bir daha ki sefere dersini daha iyi çalışıp; daha mantıklı ve tutarlı söylemler dile getirmesini tavsiye ediyoruz. 

Not: Bu zatın Hizbullah hakkındaki iddialarını da başka sefere irdelemeye çalışacağız, İnşallah.

(Hürseda Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA