• Şırnak9 °C
  • Batman2 °C
  • Diyarbakır5 °C
  • İstanbul16 °C
  • Ankara-2 °C

Sizden Gelenler / Konuk

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kazanan Kim?

18 Eylül 2015 Cuma 16:18

iki yıl önce çözüm süreci başladığında Türkiye tarihi bir sürece girmişti. Türkiye’de yaşayan tüm kesimler büyük bir umuda kapılmıştı zira silahlar susacak batıya cenaze gitmeyecek ve otuz yıl boyunca dökülen kan ve gözyaşı dinecek ve ülkeye huzur atmosferi hâkim olacaktı.

Hükümet süreçle beraber kendisine muhatap olmak için HDP’yi seçti. Bizzat Beşir Atalay dile getirdi bunu ve HDP’ye hemen hemen her türlü imkân sağlanıldı.

Otuz yıl boyunca ne mecliste nede şehirlerde fazla bir potansiyeli olmayan HDPKK bu iki yıl zarfında büyük yükseliş gösterdi. Doğudaki şehirleri hemen hemen hâkimiyeti altına aldı. Bu sefer devletin zulmü yerine HDPKK’nın zulmü başladı. Doğuda sanki zulüm görmek kürt halkının kaderiymiş gibi HDPKK yalan, talan, yağmalama, yakma ve öldürme oldu ve faaliyetleri buna da kazanım denildi..

Ama süreç yinede devam ediyordu. Hükümette göz yumuyordu süreç uğruna! Halk nezdinde adeta ilahlaştırıldı, yenilmez bir güç gibi gösterildi,buna Kobane bahaneli işlenen vahşet te eklenince HDPKK iyice şımarmış 6-8 ekim ve 27 aralık cizre olayları gibi halka zulmü daha çok reva görmüştü.. Ölen Müslümanlar gariban halk olunca ve öldüren HDPKK olunca kimseden ses seda çıkmıyordu. “katliam var katliam var” çığlığı kopmuyordu maalesef. Ta ki 7 haziran seçimlerine kadar böyle devam etti süreç. 7 hazirandan sonra AKP tek başına hükümet olamayınca sıkışmış, HDPKK barajı aşıp 80 milletvekili çıkarıp daha çok şımarıklaştı.

Seçimin hemen akabinde Diyarbakır’da AYTAÇ BARAN hocayı katlettiler. Yine hedeflerinde Kürtler vardı ve yine kan döktüler.. Azdılar, azdıkları kadar fakat bu sefer sert kayaya çarptılar ve hemen ağlayıp mazlum rolüne büründüler! Hükümetten yine ses yoktu..

Suruç’ta kimin patlattığı belirsiz(ama aslında apaçık olan) bir bomba patladıldı. Akabinde olay AKP’ye bağlanıp çatışmasızlık süreci bitmiştir diye bir açıklama geldi PKK’dan ve polise askere saldırılar başladı yine ve böyle devam etti. HDP’den herhangi bir adım ve yaptırım yoktu,devlet te vurdukça vuruyordu.. Taki Cizre sürecine gelene kadar. Namlular şehirdeki PKK’lılara uzatılınca ve sıkışıp ağır kayıplar başlayınca yeni devreye girdi. HDP mağduru oynayıp “katliam var” teraneleri atmaya başladı. Halbuki mağdur olan iki ateş arasındaki halktı. Elektriği olmayan, suyu aşı olmayan, evini gerek PKK yüzünden gerekse de devletin rast gele top atışları yüzünden terk eden biçare halktı ama halk yine görülmedi öncelik sıkışan PKK’lılardı maalesef..

 

Peki Cizre olayından önce PKK’yı ilahlaştıran, yenilmez güç gören her fırsatta PKK’ya umut bağlayan iki yüzlü karaktersiz yalakalar, çatışmalarda zora ve sıkıntıya kapılıp ALLAH’a yalvarmaya başlamış, ona sığınmış, her kesten dua talep edilmiş ve her şey ALLAH’tan dilenilmişti dilenilecek ne varsa.

Evet PKK, halka çektirdiği zulmün ve öldürdüğü masum Müslümanların özellikle şehit YASİN BÖRÜ’nün ahını iki kat fazlasıyla ödemiş, hükümette güzel bir şefkat tokadı yemiş gibi oldu.

Hâla “kazanan kim” diye sorarsanız, kazanan “hak” oldu..     

Furkan Hak                                             

                                                                                  

Bu yazı toplam 3766 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA