• Şırnak30 °C
  • Batman34 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • İstanbul24 °C
  • Ankara25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslümanın Hayatında Bunların Yeri Olamaz!
21 Aralık 2012 Cuma 10:55

Müslüman'ın Hayatında Bunların Yeri Olamaz!

Milli Piyango ve Noel veya yılbaşı kutlamaların haram olduğuna dikkat çeken bölgenin kanaat önderlerinden Molla Abdurrahim Timurtaş, bir kavme benzemeye çalışanların onlardan olduğunu hatırlattı.

İlke Haber Ajansının sorularına cevap veren bölgenin kanaat önderlerinden Molla Timurtaş, Cadde ve Sokaklarda satılan Milli Piyonunun ve yılbaşı adı altında yapılan rezaletin İslam'da ve Müslüman'ın hayatında hiçbir yerinin olmadığını söyledi.


"İçki, Kumar ve Dikili Taşlar Şeytan İşi Birer Pisliktirler"
Konuşmasına Maide Suresi 90. ayetini hatırlatarak başlayan Molla Abdurrahim Timurtaş, "Allah (cc) bu ayette mealen şöyle buyurmaktadır, 'Ey iman edenler muhakkak ki içki, kumar, Dikili taşlar şeytan işi birer pisliktirler. Bunlardan kendinizi muhafaza edin. Ancak Şeytan bunlarla sizleri Allah'ın zikrinden uzaklaştırmak ve sizleri namazdan uzaklaştırmak istemektedir…' Acaba siz şeytanın dediğini mi yapacaksınız, yoksa siz bunlardan uzaklaşmakla bunları terk mi edecek siniz?

Demek ki Müslüman olanlar Allah'ı anmakta ve Allah'ın bu emrini yerine getirmekte iken Şeytanın emrini ise reddetmektedir. İnsanlar Allah'a ya da Şeytana kul olma arasında daima seçim yapma imtihanıyla karşı karşıyadır. Acaba biz hangisinin dediğini yapacağız. Eğer bizler tüm kalbimizle 'biz yalnız sana kulluk ederiz' diyorsak. Kumardan, içkiden, diki taşlardan ve Allah'ın haram kıldığı her şeyden vazgeçeriz. Peki, ne yapacağız Allah'ın bizlere emrettiği şeyleri yapacağız. Biz görüyoruz ki burada Allah (cc) aklı bulandıran içkiden vazgeçmemizi istiyor. Dünyanın hepsi sarhoş olsa bile Allah zarar etmez. Dünyanın hepsi kumar oynasa yine Allah zarar etmez haşa. Demek ki zararı biz insanlaradır" dedi.


"Cehennemin Bileti"
Milli Piyango adı altında satılan biletlerin aslında cehennemin bileti olduğunu aktaran Molla Timurtaş, Müslümanları uyararak, "Milyonlarca insan bu paraları verecek ve bu tek insanın cebinde toplanacak. Bu haliyle bir yardım değil. Bunu alanların düşüncesi ise tüm insanların cebini boşaltıp kendi cebine doldurmaktır. Bunu bu niyetle yapmaktadırlar. Bu nedenle hiçbir şer'i madde de bu kumar helal değildir. İslam böyle bir şeye izin vermiştir. Ancak biz şunu diyebiliriz ki bu bilet cehennem biletidir. Başkada bir tanımı olamaz. Bunu satanlar ise cehennem muavinidirler. Yani sadece 10, 20 ya da 40 TL'yi bir kâğıda vereceksin, senin gibi bu parayı verenlerin parasını sen alıp cebine dolduracaksın, bu sadece bir oyun ve kumardır" ifadelerine yer verdi.


"Ey İman Edenler Kâfirleri Dost Edinmeyiniz"
Nisa suresi 144. Ayetini hatırlatan Molla Abdurrahim Timurtaş, "Allah(cc) diyor ki, 'Ey iman edenler kâfirleri dost, veli edinmeyiniz...' Onların yolundan gitmeyiniz, onların kanunlarını uygulamayın onların örf ve adetlerini almayın, Ancak Müslümanları dost edinin onların yolundan gidin. Yine Allah Resulü(as) buyuruyor ki 'Kim kendini bir kavme benzetirse o da o kavimdendir.' Bu benzetme kılık kıyafette olduğu gibi örf ve adetlerde, düğünlerde, taziyelerde vs. olabilir. Bizler kendimizi kâfirlere benzettiğimizde Allah muhafaza bizde onlardan oluruz" şeklinde konuştu.


Noel Yâda Yılbaşı Safsatasının İslam'da Yeri Yoktur
Noel yâda yılbaşı safsatalarının İslam'da yerlerinin olmadığını deklare eden Molla Timurtaş, "Dinin hiçbir dalında Noel Baba diye bir şey yoktur. Yılbaşının kutlaması da yoktur. Mademki bu dinde İslam tarihinde yoktur, Müslümanların örf ve adetlerinde de yoktur. Kendilerine Müslüman diyen bir insan ne diye bunları yapsın bunun manası nedir? Kendi dininden örf ve adetlerinden uzaklaşıp başka toplumların inançlarına âşık olan bir toplum kendi dininden yoksun kalmış, kendi tarihinden uzaklaşmış, varlığını kaybetmiş ve kendini alçak şeylere vermiş ki bununla küçülecek ve alçalacaktır. Eğer Müslümanlar onların bu rezilliklerine inanıyor, onlardan daha fazla içki içiyor, onlardan daha fazla kumar oynuyorsa bu onları sevindirir. Yanlışlarını kendilerine doğru gösterir. Müslümanların bu yanlış ve çirkin hareket onları onaylama anlamına gelir." diye konuştu.

"Bir Peygamberin Kutlu Doğumu Ancak Allah'ın Razı Olacağı Şekilde Kutlanabilir"
Bir Peygamber (as)'in kutlu doğumunun ancak Müslümanların yaptığı gibi, yani Allah'ın razı olacağı şekilde kutlanabileceğini belirten Molla Timurtaş, son olarak şunları söyledi, "Kur'an ve Peygamberler tarihine hakkıyla bakıldığında her akıl sahibi bir Peygamberin kutlu doğumu böyle kutlanamayacağını anlar. Çünkü O Peygamber (as) daima insanları bunlardan sakındırmıştır ve bunu yapanların Allah'a düşmanlık yaptığını belirtmiştir. Allah kumarı haram kılmış en alasıyla oynanıyor. Bir Peygamberin kutlu doğumu hayatlarının okutulması ve tatbik edilmesiyle mümkündür. Nasıl ki biz Müslümanlar kutlu doğum etkinlikleriyle Allah Resulünün doğumunu kutluyorsak, diğer Peygamberin kutlu doğumu da öyle kutlanmalı… Görüyoruz ki Kutlu Doğum etkinliklerinde milyonlarca insan bir araya geliyor ve salâvatlarla, tekbirlerle, mevlitlerle insanlar Allah'ın razı olacağı çerçevede bunu yapmaktadırlar."

 

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA