• Şırnak24 °C
  • Batman23 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • İstanbul25 °C
  • Ankara23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nuhun Gemisini Ağrıda Aramak Siyasidir
11 Aralık 2012 Salı 15:32

'Nuh'un Gemisi'ni Ağrı'da Aramak Siyasidir'

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ali Akmaz, Nuh'un Gemisi'ni Ağrı'da Aramak Siyasidir...

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ali Akmaz, ildeki tarihi ve turistik değerlerin tanıtımı amacıyla çalışma başlattıklarını Cudi Dağı'nda bulunduğunu öne sürdüğü Nuh'un Gemisi'nin, Ağrı Dağın'da olduğunu savunma ve orada aramanın siyasi olduğunu söyledi.

Prof.Dr.Ali Akmaz, ''Bu bir Ermenista'nın da körüklemesi aslında'' dedi.

Rektör Prof.Dr.Ali Akmaz, Silopi İlçesi'nde bulunan Meslek Yüksek Okulu'nu ziyaret ederken yüksek okul müdürü Doç. Dr. Mehmet Emin Erkan ve öğretim görevlileri tarafından kapıda karşılandı. Sınıfları gezerek öğrenciler ile bir süre sohbet eden Rektör Prof.Dr. Akmaz, Şırnak'taki tarihi ve turistik değerlerin tanıtımı için 2013 yılında yapacağı çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Cudi Dağı'nda bulunduğunu savunduğu Nuh'un Gemisi'nin Ağrı Dağın'da olduğunu savunma ve orada aramanın siyasi olacağını iddia eden Prof.Dr. Akmaz, şöyle dedi:

''Şırnak'ın güzelliklerini tanıtmak için azami gayret sarf ettik. 3 yılda 3 uluslararası sempozyum düzenledik. 2013 Ekim ayında Cudi ve Nuh sempozyumuna Cumhurbaşkanı, turizm bakanımızı ve Diyanet İşleri Başkanımızı davet ettik. Hz. Nuh, din turizmine katkı yapacak bir bilgi. Bunu siyasi olarak Ağrı'da arıyorlar. Bu bir Ermenistan'ın da körüklemesi aslında. Şırnak, Hz. Nuh Cudi Dağında saklı ve Cudi Dağıda burada bunun da sempozyumunu yapacağız. Bilimsel aktivitelerimiz devam ediyor."

Rektör Prof.Dr. Akmaz,Şırnak Üniversitesi'nde birinci ve ikinci öğretimde bulunan 43 akademik birimden 29'unda eğitim verdiklerini anlatırken şöyle konuştu:

"Üniversitemiz yeni kuruldu. Ancak, üniversite algısı bu bölgede çok farklı. Üniversiteyi farklı algılıyorlar. Tabii kurucu bir rektör olarak biz algıya değil de, olguya bağlı bir üniversite kurmaya ağırlık verdik. Misyon ve vizyonumuzu ona göre planladık. Şu an Türkiye'deki 38 üniversite ile Farabi ve Mevlana programlarını başlattık.Avrupa'da 23 Üniversitede Erasmus programımızı imzalamış bulunmaktayız. Geçen yıl gönderdiğimiz öğrenci ve eğitimci sayımızı yüzde yüz arttırdık. Ortak projeler, ortak konferanslar, ortak eylemler yapmak konusunda prensip kararları aldık. Bir nevi kardeş üniversite ilan ettik. 2011 yılında bütün bölümlerimizden mezun olan tüm öğrencilerimize çift diploma veren tek üniversite olduk. Bologna sürecine üye 47 ülkede bizim Silopi'de mezun olan bir çocuğumuzun diploması geçerlidir. Aynı bölümden mezun olan bir çocuk Türkiye'de nasıl ki iş aramak hakkına sahipse, aynı denklik düzeyinde o 47 ülkede iş arama ve bulma hakkına sahiptir."

Şırnak'ta 2000 yılında kurulan 50 üniversiteden 9'uncusu olan Şırnak Üniversitesi'nde 2 bin 550 öğrenci bulunuyor.

DHA

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • "Kurban; itaatin, teslimiyetin, fedakârlığın sembolüdür"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA