• Şırnak31 °C
  • Batman35 °C
  • Diyarbakır34 °C
  • İstanbul28 °C
  • Ankara28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Roboski Değil Uludere, Katliam Değil Mesele!
15 Aralık 2012 Cumartesi 20:06

'Roboski Değil Uludere, Katliam Değil Mesele'!

Başbakan Tayyip Erdoğan, bölge milletvekilleri ve teşkilat üyeleriyle yaptığı istişare toplantısında Kürd bölgesi için yeni eylem planını belirledi. Toplantıda, Uludere, dokunulmazlık ve 'zerdüşt' söylemi öne çıktı. 'Roboski değil Uludere' diyen Erdoğan i

Başbakan Erdoğan, Kürt bölgelerinden milletvekilleri ve teşkilat temsilcileriyle AK Parti Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Yaklaşık 4,5 saat süren istişare toplantısına Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile grup başkan vekilleri, bölgedeki 13 ilin milletvekilleri, 8 ilin il başkanı ve kadın kollarından katılım gerçekleşti.

Edinilen bilgilere göre toplantıda aralarında vekillerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişi söz alarak görüşlerini dile getirdi. Başbakan Erdoğan’da konuşmacıları dinleyerek notlar aldı. Dokunulmazlık konusunun, bu ay başında yapılan basına kapalı grup toplantısında ayrıntılı olarak ele alındığını, ifade eden kaynaklar, toplantıda Kürt sorunu ve Uludere konusunun öne çıktığını ifade ettiler. Dokunulmazlık konusunda, bölgede ‘hassasiyet’ olduğunu belirten konuşmacılar, “BDP’ye özel” bir düzenlemenin AK Parti’yi sıkıntıya sokacağının altını çizdiler. Erdoğan ise, dokunulmazlık konusu üzerindeki çalışmanın devam ettiğini belirterek, “Dokunulmazlık dosyaları üzerinde çalışıyoruz, yarın böyle bir şey çıkacak demek değil” dedi.

“Roboski değil Uludere”
Bazı Güneydoğu’lu konuşmacıların ‘senesi’ yaklaşan Uludere katliamı ile ilgili tespitlerde bulundukları ifade edildi. “Kazara olsa bile” sorumluların aradan geçen bir yılda halen bulunamamış olmasının bölge insanının vicdanını kanattığını ifade eden konuşmacılar, “Olay, PKK ’nın ve BDP’nin elini güçlendirdi. Her fırsatta bunu önümüze koyuyorlar” diye konuştular. Başbakan Erdoğan’ın ise konunun yargıya intikal ettiğini ve yargı kararını beklemek gerektiğini ifade ettiği kaydedildi. Grup yaklaşırken uyarı fişeği atıldığını buna rağmen grubun ilerlemesine devam ettiğini anlatan Erdoğan, olaydan önce aynı bölgede 9 askerin şehit olduğunu, hakkında soruşturma açılan karakol komutanına ‘neden müdahale etmedin?’ diye sorulduğunda ise, PKK’lıların kaçakçı sanıldığını, bu nedenle operasyon yapılmadığını söylediğini aktardı. Erdoğan, “Biz bu meselenin Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmasına müsaade etmeyeceğiz. BDP’nin istismarına gelmeyin, biz Uludere konusunda doğruyu söylüyoruz” diye konuştu. Toplantıda bazı konuşmacıların Uludere’den Kürtçe ismi olan “Roboski” olarak söz etmelerine Başbakan tepki gösterdi. AK Parti’nin söylemde “Kürt açılımı” değil, “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi” ifadesinin kullanıldığını hatırlatan Erdoğan, aynı söylem birliğinin Uludere için de kullanılmasını istedi. “BDP’nin söylemini yıkmalıyız. Israrla partimizin ismine AK Parti dediğimiz gibi. Farklı değerlendirmelerden kaçının. Yaptıklarımızla da ezber bozduk. Siz de bu ezberden vazgeçin, Kürt sorunu tabirini kullanmayın. Sorunun adı terör sorunudur” dedi.

“Ahengi koruyalım”
Erdoğan, aralarında Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve Batman Milletvekili Ziver Özdemir’in de bulunduğu bazı Kürt vekillerin dokunulmazlık konusundaki çıkışları ile ilgili olarak da “söylem birliği” uyarısında bulundu. AK Parti’nin ‘bölge partisi’ olmadığını, tüm Türkiye’yi kucakladığını söyleyen Erdoğan, “Milletimiz takım oyunu oynadığımız için bizi tercih etti. Siyaset bir orkestra işi, söylem birliğimiz olmalı. Biz buraya takım oyunuyla geldik, ahengi koruyalım. Bu konudaki farklı görüşler partiyi zor durumda bırakabilir, söylem birlikteliği olmalı” dedi.

Kürtler ‘Zerdüşt’ söyleminden rahatsız
Bazı partililer ise Erdoğan’ın PKK’ya karşı sık sık kullandığı, “Bunlar Zerdüşt” söyleminden duydukları rahatsızlığı dile getirdiler. Erdoğan ise, Kürtlere ve BDP’lilere Zerdüşt demediğini, ancak ellerinde dağdaki PKK’lıların Zerdüşt dinine uygun ibadet ederken çekilmiş görüntüleri bulunduğunu anlattı.

Bir liseden 17 öğrenci dağa çıktı
Toplantıda bir vekil de, “Diyarbakır’daki bir liseden 17, bir sınıftan 7 çocuk dağa çıktı, bunda hiçbirimizin suçu yok mu?” dedi. Erdoğan’ın ise, “PKK, en çok okulları yıkıyor, öğretmenlere saldırıyor. Çünkü eğer o çocuklar okursa, dağa çıkmayacaklar. O çocuklar okula giderse ellerine taş verip attıramayacaklar. Biz bu yüzden bölgedeki eğitime önem vermeli, yatırım yapmalı, çocukarın okula gitme oranını yükseltmeliyiz. Eğitim, terörün önündeki en önemil engellerdendir” dediği kaydedildi.

Çelik: “Kürtlerin masum haklı taleplerini yerine getireceğiz”
Toplantının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, açıklamalarda bulundu. Çelik, “Doğu ve Güneydoğu’ya yönelik yeni bir yol haritası var mı?” sorusuna şu cevabı verdi: “Bizim Doğu ve Güneydoğu’ya ve Türkiye’ye yönelik yol haritalarımız zaten vardır. Bu yol haritası bugün belirlenmemiştir ki. Doğu ve Güneydoğu’ya yönelik yol haritamız 2001’de AK Parti kurulduğu zaman bu başlık altında belirlenmiştir. Dikkat ederseniz o başlıklardan asla bir sapma yoktur. Demokratikleşmeye devam, Kürt vatandaşlarımızın haklı, makbul, masum, mantıklı taleplerini yerine getirdik, getiriyoruz, getireceğiz. Terörle mücadeleye devam, terör örgütüyle, PKK ile biz Kürt halkını hiçbir zaman bir kefeye koymadık. Demokratikleşmeye onlar ne yaparsa yapsın devam edeceğiz. Bölgeyi kalkındırmaya devam edeceğiz, yatırımlara devam edeceğiz, hizmete devam edeceğiz. Ama diğer taraftan da terörle mücadele de kararlı bir şekilde devam edecek. Esasen gelen arkadaşlarımızın da ittifakla üzerinde durdu.”

Hüseyin Çelik, bu toplantıların Doğu ve Güneydoğu ile sınırlı kalmayacağını, bütün illerle ilgili genişletilmiş il başkanları toplantısı yaptıklarını bildirdi. Çelik, bu tür daha dar kapsamlı toplantıların sadece Doğu ve Güneydoğu’ya özgü olmadığını kaydederek, “Ama bütün bölgeleri, farklı il gruplarıyla yapmaya, bu tür toplantılara devam edeceğiz” dedi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten’e madalya verilmesi konusundaki eleştirilere de cevap veren Çelik, şunları kaydetti: “Yönetmelikler gereği 1 yıl kuvvet komutanlığı yapan bütün orgenerallere madalya verilir. Yani bu bugüne kadar işleyen bir prosedür olarak bu madalyalar veriliyor. Eğer korgenerallikten orgeneralliğe geçerse otomatik olarak o kimselere üstün hizmet madalyası verilir, ama 1 yıl kuvvet komutanlığı yapmışsa ona da şeref madalyası verilir. Bu yönetmeliği eleştirebilirsiniz. ’Niye böyle bir yönetmelik var, bu yönetmelik değişmelidir’ diyebilirsiniz. İnsanlar bu konuda farklı görüşlere sahip olabilir, ama bu ’Uludere meselesini Hava Kuvvetleri Komutanı gerçekleştirdi, dolayısıyla kendisine şeref madalyası takdim edildi’ şeklinde değerlendirilirse bu gerçeğin çarpıtması olur, gerçek bu değildir. İşin özü bu.” (Ajanslar)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA