• Şırnak29 °C
  • Batman30 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • İstanbul26 °C
  • Ankara22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçmeli Kur`an Dersi`ne Hazımsızlık
10 Kasım 2012 Cumartesi 16:04

Seçmeli Kur`an Dersi`ne Hazımsızlık

Adana`nın Yüreğir ilçesinde bir okulda seçmeli Kur`an-ı Kerim, Hz. Muhammed`in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerine yoğun talep olması üzerine bazı kesimlerce Okul Müdürü hakkında linç kampanyası başlatıldı.

 

2012-2013 Eğitim öğretim yılı itibarıyla seçmeli ders olarak işlenmeye başlanan Kur`an-ı Kerim, Hz. Muhammed`in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler gibi derslere yoğun talep olması bazı çevreleri rahatsız etti.
 
Kur`an Dersini Seçen Velilere Vazgeçmesi Yönünde Baskı Yapıldı 
Yüreğir ilçesi Kiremithane İlköğretim Okulundaki öğrencilerin dini dersler almasını hazmedemeyen Eğitim-Sen üyesi bir grup öğretmenin, bu dersleri seçen öğrenci velilerini tek tek arayarak seçimlerini değiştirmesi konusunda velilere baskı yaptığı ileri sürüldü. 
 
İddiaya göre; öğrenci velilerinin, çocuklarının dini dersler almaları konusunda ısrarcı olduğunu gören Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca ve Şube Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Yalçın, 14.09.2012 tarihinde okula giderek veli ve öğrencilerin almış olduğu bu karardan vazgeçmesi konusunda Kiremithane İlköğretim Okulu Müdürü İrfan Ayanoğlu`na teklif götürüldü. 
 
Okul Müdürüne Tehdit ve Şantaj 
Yapılan görüşmede okul müdürü Ayanoğlu`na çeşitli tehditlerde de bulunan Sendika yetkilileri, öğrencilerin seçtikleri dini derslerden vazgeçilmemesi durumunda sendika üyesi öğretmenlerce okulda terör estirilerek eğitim öğretim ortamının bozulacağı, okulun da, müdüre dar edilip bu okulda görev yapamaz hale getirileceği şeklinde baskılar yapıldı. 
 
Yapılan şantajlara boyun eğmediği belirtilen okul müdürü Ayanoğlu`nun yaşananları dilekçe ile resmi birimlere iletmesi üzerine durumdan rahatsız olan Eğitim-Sen yetkilileri, 05.11.2012 tarihinde bir basın açıklaması yaparak okul müdürü hakkında iftira ve linç kampanyası başlattı.
 
Eğitim Sen Servis Etti, Medya 28 Şubat`ı Aratmayacak Haberler Yaptı 
Söz konusu basın açıklamasını yapan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca; Kiremithane İlköğretim Okulu`nda bu sene okutulacak seçmeli derslerin belirlendiği Eylül ayı içerisinde, okul müdürü İrfan Ayanoğlu`nun, bazı idareci, öğretmen ve velileri okul salonuna toplayarak, dini bilgiler başlıklı derslerin seçilmesi yönünde yönlendirme yaptığını iddia edip okul müdürünü şeriatçı olmakla suçladı. 
 
Eğitim Sen`in Kur`an dersine tahammülsüzlük olarak nitelenen bu açıklamasının ardından basın tarafından 28 Şubat`ı aratmayacak haberler yapıldı. 
 
CHP Konuyu Meclise Taşıdı 
Yaşanan hadise üzerine harekete geçen CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, konuyu Meclise taşıdı. Demirçalı tarafından 07.11.2012 tarihinde Kiremithane İlköğretim Okulu`nda Seçmeli Dini derslere yönelik yoğun talep hakkında Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer`in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına Soru Önergesi verildi. Önergede, öğrencilerin dini ders almaları konusunda okul müdürü tarafından yönlendirildiği ileri sürüldü. 
 
"Öğrenci Velileri: İddialar Asılsız, Yoğun Talebe Hazımsızlık Var" 
Öte yandan; söz konusu iddialarla alakalı kendilerine ulaştığımız Kiremithane İlköğretim Okulu öğrenci ve velileri, basına yansıyan haberlerin asılsız ve iftira olduğunu söylediler. 
 
Görüştüğümüz onlarca öğrenci velisi, seçmeli Kur`an dersine olan yoğun talepten dolayı bazı kesimlerin rahatsız olduklarını ve bu dersleri engellemek için bu yolu seçtiklerini belirtti. 
 
Kuran ve Siyer Dersine Halkımızdan Genel Bir Talep Var 
Yapılan asılsız haberleri kınadıklarını belirten öğrenci velilerinden Salih Oruç, "Benim çocuğum 10 yaşında 5. sınıf öğrencisi. Seçmeli Kur`an Dersi ilk çıktığında hemen dilekçe yazarak çocuğumun da bu dersi almasını istedim. Kur`an ve Siyer dersine halkımızdan genel bir talep var. Ülkemizin yüzde doksan dokuzu Müslüman. Bu talepten daha doğal ne olabilir. Çocuklarımızın sadece Yaz aylarında Kur`an okuyabilmesini kabul edemiyoruz. Okulda da eğitimi süresince Kur`an okuyabiliyor olması çok olumlu. Ancak bu durum bazı kesimleri rahatsız etmiş olacak ki, çeşitli iftiralarla bu derslerin önüne geçmek istediler. Okul Müdürünün baskısı ve yönlendirmesi ile bu dersleri seçtiğimiz yönünde yalan haberler yapıldı. Hayır, biz kendi isteğimizle bu dersleri seçtik" dedi. 
 
Kanunla Verilen Bu Hak, Bazıları Tarafından Engellemek İsteniyor 
Öğrenci velilerinden aynı zamanda Okul Aile Birliği eski başkanı olan Adnan Eşengül, basında çıkan haberlerin yalan ve iftira olduğunu söyledi. 
 
Kendilerinin özgün iradeleri ile Kur`an-ı Kerim, Tecvit ve Siyer dersini seçtiklerini ve yönlendirilmediklerini belirten Eşengül; "Benim çocuğuma bu dersleri seçmemi kimse engelleyemez. Eğitim Sen yetkililerinin bu beyanatları hazımsızlıktan başka bir şey değildir. Kanunla verilen bu hakkı, bazıları engellemek, fitil, fitil burnumuzdan getirmek istiyor. Bu olayla ilgili İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü`ne ile Milli Eğitim Bakanlığı`na dilekçeler yazdık. Bu yasaya rağmen birileri Kur`an dersini hakkımızı elimizden almak istiyor. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Benim 10-15 tane Elazığlı akrabam, köylüm de bu okulda okuyor. Hepsi de bu seçmeli dersleri almak için dilekçe verdi. Asla bu hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

"Basın Olaya 28 Şubat Benzeri Bir Şekilde Yaklaşıyor" 
Söz konusu iddiaların asılsız olduğunu belirtenlerden biri de Okul Aile Birliğinin şimdiki Başkanlığını yapan Ramazan Koç oldu. Koç, "Her veli çocuğunun hangi dersi alacağına kendisi karar verir. Kimse kimseyi yönlendiremez. Herkesin aklı var. Kimse kimseyi kendi kafasına göre eğitemez. Okul Müdürümüze yönelik Eğitim Sen ve CHP`nin yönelttiği iddialar asılsızdır ve çekememezlikten kaynaklanıyor. Basın olaya 28 Şubat benzeri bir şekilde yaklaşıyor. Kamuoyunun bu konuyu böyle bilmesini istiyoruz. Bu iddialar asılsızdır" dedi. 
 
Öte yandan; söz konusu iddiaları sormak üzere Kiremithane İlköğretim Okulu Müdürü İrfan Ayanoğlu`nu telefonla aradık. Ayanoğlu, bu konuda demeç veremeyeceğini söyledi. 
(Ayhan Kaya - İLKHA)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA