• Şırnak28 °C
  • Batman29 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • İstanbul28 °C
  • Ankara26 °C

Mehmet Eşin / Gazeteci/Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye mi Münbiç midaha büyük?

06 Mart 2017 Pazartesi 16:25

Suriye'deki mevcut durum içinden çıkılmaz bir hal almaya devam ediyor. Tüm sorunu çözmek bir tarafa bir şehirdeki bir köydeki durumu çözmek bile başlı başına bir külfet oluşturmaktadır. Küçük bir yerleşim alanındaki sorunu çözmek bazen bütünden daha karmaşık ve çetrefilli hal almaktadır. Bu yerlerden biri de Münbiç'dir.

Suriye'nin kuzeyinde ve Türkiye'ye 40 km uzaklıkta bulunan Münbiç,savaş öncesi Arap ve Kürtlerden oluşan 100 binlik bir nüfusa sahip idi. Şu anki nüfusu hakkındasağlıklı bir rakam vermek zor.

Münbiç, savaşın başlamasıyla 2012 yılında Özgür Suriye Ordusu'nun denetimine geçti. İki yıl sonra Işid'in kontrolüne geçti. 2016'da bir oldubittiyleIşid'in kontrolünden Amerika'nın her türlü destek verdiği Pyd'nineline geçti.

Böylece Pyd ilke defa Fırat'ın batısına geçmiş oldu.Afrin ve Kobane kantonlarının birleşmesi için fırsat verildi.

Türkiye hükümeti baştan itibaren Pyd'nin Fırat'ın batısına geçmesine izin vermeyeceğini ve geçtiği halde vuracağını açıkça ifade etmişti. Amerika, her türlü desteği verdiği pyd'ninIşid'e karşı partneri olduğunu, Münbiç'inIşid'den alınmasından sonra pyd'ninFırat'ın doğusuna geçeceğini taahhüt etti. Amageçen zaman içerisinde bırakın Pyd'ninFırat'ın doğusuna geçmesi, daha da ilerlemeye ve muhkemleşmeyedevam etti. Pyd'ye hür türlü destek ve gelişmiş silahlar verilmeye devam edildi. Pyd, geri çekilme oyunları ve entrikalarla, yerine göre Amerika bayrağı altına sığınarak varlığını kamufle etmeye çalıştıysa da her şey ayan beyan ortadaydı.

Rusya ile ilişkileri düzelten Türkiye, Suriye topraklarına girerek Öso'yla birlikteCerablus ve ardından El Bab'ı Işid'den geri aldı. Bundan sonra sıranın Münbiç olduğunu ve Pyd'ningeri çekilmezse vurulacağı açıklamaları artarda gelince yeni planlar ve pazarlıklar yapılmaya başlandı.

Türkiye, Amerika'yla birlikte Rakka'ya yönelik harekâta katılabileceğini ama pyd ile birlikte bu işte yer almayacağını kesin olarak ifade etti. Amerika, Türkiye'nin yer almayacağı, İncirlik üssünü kullanamayacağı bir Rakka operasyonunun başarı şansının az olacağını bunun kendisine çok pahalıya mal olacağını öngörmektedir.  Pyd ise Rakka ile uğraşırken savunmasız kalan Münbiç'in elden çıkmasını göze alamamaktadır.

En son Rusya'dan gelen açıklamayla Münbiç olayı farklı bir evreye girmiş oldu. Rusya askeri yetkilisi, Münbiç'in Esad ordusuna devredileceğini ve pyd'nin buradan çekileceğini açıkladı. Yüzlerce Amerikan Özel Kuvvetlerine bağlı asker ve askeri ekipmanın bulunduğu Münbiç, Esad'ın ordusuna devredilecek…

Gel de işin içinden çık…

Kimin eli kimin cebinde…

Kim kimin dostu, kim kimin müttefiki, kim kiminle savaşıyor, belli değil…

İşte emperyalistlerin mazlum halklara sunduğu dünya ve sorunlarına getirdikleri çözüm. Ne Amerika'dan ne Rusya'dan ne İngiltere'den ne de diğer kan içici vampirlerden bize bir hayır gelir. Tek düşünceleri bizi birbirimize düşürmek, sorunlarımızı içinden çıkılmaz bir hale getirmek, kanımız ve alın terimiz üzerinde saraylarını inşa ettirmektir.

Tek çare kendi göbeğimizi kendimiz kesmek, sorun ve problemlerimizi oturup kardeşane bir şekilde çözmektir…

Bu yazı toplam 364 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • "Kurban; itaatin, teslimiyetin, fedakârlığın sembolüdür"
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA