• Şırnak29 °C
  • Batman30 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • İstanbul26 °C
  • Ankara22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye`de 93 Bin 500 Dernek Var
22 Aralık 2012 Cumartesi 21:32

Türkiye`de 93 Bin 500 Dernek Var

Türkiye`de 93 bin 500 derneğin faaliyet gösterdiği açıklandı

Bursa Valisi Şahabettin Harput, derneklerin emniyet teşkilatından alınarak, müstakil birim halinde teşkilatlanmasının verimliliği artıracağını söyledi. Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Başkanı Mustafa Sevim ise yapılan son araştırmaya göre, Türkiye`de şu anda 93 bin 494 faaliyet gösterdiğini belirtti.

Vali Şahabettin Harput`un da katılımı ile Dernekler İl Müdürlüğü ile Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen `Dernekler ve Vergi Mevzuatı` konulu toplantı, Merinos AKKM Başkanlık Salonu`nda yapıldı. Vali Harput, derneklerin önemine dikkat çekerek, buralarda çalışanların bir kar amacı gütmeden vatana hizmet anlayışı ile görev yaptıklarını ifade etti.

Türkiye`de insanların yıllarca derneklere üye olmaya çekindiklerine değinen Harput, "Bazen mevzuatın ağır şartları ve bürokratik engeller insanları biraz soğuttu. Bazen derneklere takılan yaftalar, insanları şucu-bucu şeklinde itham etmeler insanları soğuttu. Maalesef demokrasinin en önemli araçlarından birisi olan dernekler ülkemizde istediğimiz kadar gelişemedi." diye konuştu.

Vali Harput, derneklerin kendisinin de İçişleri Bakanlığı müsteşarlığı döneminde hükümetin sivilleşme politikaları istikametinde emniyet teşkilatından alınarak müstakil bir birim halinde bir il müdürlüğü olarak teşkilatlanmasının önemine vurgu yaptı. Harput, şöyle devam etti: "İster istemez polisin ve jandarmanın yüzü soğuktur. İnsanlar evrak tanzim etmek için ya da başka bir belge için oraya gitmeye ister istemez çekinebiliyorlardı. Oysa dernek kurma demokrasinin en temel şartlarından biridir. Bir ülkede özgürlük ve demokrasi varsa onun en önemli göstergelerinden birisi her türlü örgütlenmenin önünün açık olasıdır. Bu kapsamda sivil bir yönetim olarak Türkiye`de de Dernekler Daire Başkanlığı halinde yapılanma meydana geldi ve bu kurum bütün derneklerimizin ihtiyaç ve sorunlarına çare olabilmek için var gücü ile çalışmaya başladı."

"TÜRKİYE`DE 93 BİN 494 DERNEK VAR"

Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Başkanı Mustafa Sevim ise derneklerle ilgili karşılaşılan sorunlar ve bundan sonraki yol haritası hakkında sunum yaptı.

Sevim, dernekle ilgili yaptığı araştırmada çok güzel sonuçlara ulaştığını belirterek, şunları söyledi: "Türkiye`de şu anda 93 bin 494 adet faal dernek var. Bunların 18 bin 713`ü İstanbul`da, 8 bin 963 Ankara, 5 bin 162 İzmir ve 3 bin 731 dernek ile Bursa, Türkiye`de dördüncü sırada geliyor. Bu da yadsınamaz bir durum. Bu sayı Bursa`nın bu konuya verdiği önemin apaçık göstergelerinden biridir."

Derneklerin en önemlilerinden birinin ise kamuya yararlı dernekler olduğunu belirten Sevim, bu tür derneklere de kurumlar vergisinden muaf tutulma gibi kolaylıklar sağlandığını sözlerine ekledi.

Doğruhaber

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA