• Şırnak29 °C
  • Batman30 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • İstanbul26 °C
  • Ankara22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ustabaşı! / Mamoste Çiyayî Yazdı..
21 Aralık 2012 Cuma 20:03

Ustabaşı! / Mamoste Çiyayî Yazdı..

Bu arada başbakan ne yapıyor? Tabi ki gündem saptırma. Yani insanların akıllarını algılarını, dikkatlerini başka yönlere çekme.

Siyasetin gündemi oldukça yoğun. Daha doğrusu sayın başbakanın gündemi oldukça yoğun. Çünkü bu ülkede siyaset gündemi demek, başbakan, partisi ve icraatları demektir. Çünkü muhalefet üretecek olanlar, ciddiyetsiz insanlar ve doğal olarak da, ciddiyetten uzak ve kayda değer olmayan işlerle hem kendileri meşguller ve hem de kamuoyunu boş yere meşgul ediyorlar. Ya da öyle yapıyorlarmış gibi görünüyorlar.

Bu arada başbakan ne yapıyor? Tabi ki gündem saptırma. Yani insanların akıllarını algılarını, dikkatlerini başka yönlere çekme. Bu dönem, bizim ustalık dönemimiz olacak demişti ya, gerçekten de öyle. İnsanların dikkatlerini çalma, böylece toplumsal duyarlılıkları lokavt etme konusunda iyice ustalaştığını itiraf etmek lazım. En çarpıcı örneği verip bu iddiamızı destekleyelim.

Roboski katliamının üzerinden bir sene geçti neredeyse. Meclis boş işlerle uğraşma komisyonu, bu katliamla ilgili bir araştırma yaptı ve raporunu “eee kem, küm, önce kem, sonra küm, sonra küm sonra da tekrar kem” şeklinde tamamlayarak kamuoyu ile paylaştı. Bu raporun yenilir yutulur cinsten olmadığı, kamuoyu ile alay etmek anlamı taşıdığı dillendirilmeye başlanınca, Sayın Ustabaşı, hemen, “Her kürtaj bir cinayettir” müthiş söylemi ile, toplum hassasiyetini darmadağın etmeyi çok ustaca başarmıştı.

Yine cezaevlerindeki açlık grevleri ve ölüm oruçları konusunda kamu hassasiyeti tavan yapmışken, sanki iktidarda olan, kendi partisi değil de bir başka partiymiş, kanunları başkaları yapıp yürürlüğe koyuyormuş gibi, idam cezasını geri getirilmesinin tartışılması gerektiğini, gündeme bomba gibi düşürerek, toplumsal hassasiyeti darmadağın etmeyi, yine çok ustaca bir manevra yaparak, ne kadar büyük bir usta olduğunu yine göstermiştir.

Bu arada hiç iyi şeyler yapılmıyor mu diye sorulacak olursa, elbette yapılıyor. Doğruya doğru demek lazım. Son seçimden sonra yaptığı konuşmada 2023 vizyonu ve benzeri söylemlerle, çılgın projeler hazırlayıp hayata geçireceklerini söylemişti. Buna en çarpıcı örnek te, İstanbul’a ikinci boğaz projesi olacaktı. Bunun yanında, her ile bir çılgın proje hazırlayacaklarını da söylemişti, ya da ben öyle tahayyül etmiştim. Bu çılgın projeler, hızla devam ediyor doğrusu. Örneğin 16 Aralık Pazar günü Konya'ya giden Başbakan Recep Tayyib Erdoğan, yapımı tamamlanan ve 737 milyon TL'ye mal olan 38 tesis ve yatırımın toplu açılış törenine katıldı. Evet Konya’da 38 çılgın proje için, 737 milyon TL para harcanmış. Müthiş değil mi? Geçenlerde de Başbakan Erdoğan, 112 tesisin toplu açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan'ın açılışını yaptığı tesisler arasında baraj, içme suyu, sulama, taşkın koruma tesisleri, ormanlar, meteorolojik gözlem istasyonları bulunuyor. Bunlar için de 16 milyar TL yatırım yapılmıştı.

Ustabaşı, bu açılış töreninde yaptığı konuşmada, kimseyi dışarıda bırakmadıklarını belirtmiş 'Biz kimlik siyaseti yapmıyoruz. Hizmet siyaseti yapıyoruz. Birilerinin yaptığı gibi toplumu kamplara ayırmıyoruz. Kimseyi ötekileştirmiyoruz. Kimseyi dışlamıyoruz. Kimseyi dışarda bırakmıyoruz. Şu gördüğünüz 780 bin kilometrekare vatan topraklarının tamamını bir Türkiye bütünü olarak görüyoruz' diye konuşmuştu.

Söylediklerinde doğruluk payı yoktur diyenler, büyük haksızlık yapmış olacaklardır. Çünkü bu hükümetin, Kuzey Kürdistan’a da çılgın projeleri vardır ve çılgın yatırımlar yapmaktadır. Mesela Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin, kendisi için Medresetüzzehra üniversitesini planladığı Van şehrine, bilmem kaç bin mahkûm kapasiteli cezaevi kampüsü projesi yapıldığı medyaya yansımıştı daha önce. Yine bu minvalden olmak üzere, Türkiye’nin her yerinde kapatıldıktan sonra, işadamlarına hibe edilerek sanayinin hizmetine sunulan tekelin yaprak tütün depoları Diyarbakır şehrinde, sessiz sedasız, açık ceza infaz kurumuna dönüştürülmüştür. Hem de, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası’nın ve işadamlarının taleplerine rağmen. Yine geçen hafta, Devletin, Kürdistan'da fabrika yaptırıp halkı istihdam etmek yerine Karakollar, Ceza ve Tutukevleri yapma geleneği, Ustabaşı ve hükümeti tarafından da sürdürülmeye devam edildi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Batman İl Emniyet Özel Harekat Şube Müdürlüğü Binası ve kompleks inşaatının temel atma törenine katıldı. Batman Demiryolu (Tılmerç) Köyü yakınında bulunan ve maliyeti 24 milyon TL olan 4 katlı hizmet binası, 12 katlı toplamında 200 daireli lojman, 25 metre ve 100 metre atış poligonu, operasyon ve eğitim binası açık ve kapalı yüzme havuzu, misafirhane, helikopter pisti ve gözetme kulelerinden oluşan Emniyet Özel Harekât Şube Müdürlüğü Kompleksi temel atma törenine İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin katıldı.

Fatih Projesi adı ile ülkenin bir kısım okullarında, öğrencilere tablet bilgisayarlar dağıtıldı. Akıllı masa ve tahtalar kuruldu. Eğitim alanında, çok müthiş bir ilerleme. Tabi bu arada şu tespiti de yapmakta fayda var. Mardin’in Mazıdağı ilçesinde, ülkenin her yerinde olduğu gibi, okullarda başörtüsü sorununu hasıraltı etmek için (başörtüsüyle okumak isteyen, imam hatibe, başı açık okumak isteyen, diğer okullara) imam hatip ortaokulu ve lisesi açıldı. Ama neredeyse, eğitim öğretim senesinin birinci yarısı bitmek üzere ve bu okulda, tek bir kadrolu öğretmen bile yok, bütün öğretmenleri, dışarıdan görevlendirme ile okulda çalışmaktadırlar. Şimdi sıkı durun; okulda hala ders kitaplarının bir kısmı yok.

Ne dersiniz, Ustabaşı, 112 tesisin açılış töreninde yaptığı konuşmada haksız değilmiş değil mi? İsterseniz o konuşmaın bir paragrafını tekrar hatırlayalım.

Ustabaşı, bu açılış töreninde yaptığı konuşmada, kimseyi dışarıda bırakmadıklarını belirtmiş 'Biz kimlik siyaseti yapmıyoruz. Hizmet siyaseti yapıyoruz. Birilerinin yaptığı gibi toplumu kamplara ayırmıyoruz. Kimseyi ötekileştirmiyoruz. Kimseyi dışlamıyoruz. Kimseyi dışarda bırakmıyoruz. Şu gördüğünüz 780 bin kilometrekare vatan topraklarının tamamını bir Türkiye bütünü olarak görüyoruz' diye konuşmuştu.

Ustabaşı haklı. Herkese hizmet götürüyor. Bu hizmet, birileri için fabrika, baraj, havaalanı v.s. Kürdler için cezaevi, özel harekât işkencehanesi, birileri için tablet p.c. ötekiler için emanet öğretmen. Bu liste biraz daha uzarsa, sonunda kötü bir yere varacak. Onun için burada bitireceğim. Ama şu tespiti yapıp öyle bitireceğim. Sayın Ustabaşı, en büyük ustalığını, işgaci siyonist terör çetesi İsrail’in bile cesaret edemediği, Müslüman kız çocuklarının, başlarını örterek okula gitmesi yasağını yasal güvence altına alarak, cümle aleme ispat etmiş oldu.

Ne dersiniz, Ustabaşı, çılgın projeler hazırlamaya o kadar kendini kaptırdı ki sonunda çıldırdı olabilir mi?

Kelhaamed

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Erdoğan ABD'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini açıkladı
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA