• Şırnak26 °C
  • Batman27 °C
  • Diyarbakır29 °C
  • İstanbul26 °C
  • Ankara26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
`Yasakçı Uygulamaya Halk Mutlaka Cevap Verecektir`
03 Aralık 2012 Pazartesi 16:03

`Yasakçı Uygulamaya Halk Mutlaka Cevap Verecektir`

Sakarya Adalet Girişimi 378. hafta basın açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığının yürürlüğe koyduğu kılık-kıyafet yönetmeliğinde başörtüsüne yönelik 12 Eylül döneminden kalma yasakçılığın sürdürülmesine tepki gösterildi.

8 yıldır eylemlerine devam eden Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, 378. hafta basın açıklamasında okullarda kılık-kıyafet serbestliği getiren yönetmelikte başörtüsünün yasaklanmasını kınadı.

"Başörtüsü Tüm Alanlarda Serbest Olmalı"
SAGİR adına Diriliş Saati Dergisinden Muhammed Emin Duman`ın okuduğu açıklamada, "İlkokuldan üniversiteye kadar her yaştaki kızlarımızın ve kamusal alanda görev yapan bayanların başörtü takmaları sadece ve sadece Allah`ın emri olduğu içindir. Hiç kimsenin başörtüsü ile ilgili sınırlama veya yasak getirme hakkı yoktur. Bu yönetmelik ile 12 Eylül darbe ürünü yönetmelik ortadan kaldırılmış gibi gösterilse de özde yasakçılık aynen devam etmektedir. Hatta daha da geriye gidilmiştir. İlkokuldan üniversiteye kadar tüm okullarda okuyan kızlarımızı ve kamu çalışanı bayanlar başörtüsü haklarını alana kadar bu meydanları terk etmeyeceğimizi bir kez daha deklare ediyoruz" denildi.

"İslam`dan Nasibini Almamış Zihniyetin Müslüman Halkı Dinleme Gibi Bir Dertleri Yoktur"
Basın açıklamasını okuyan Emin Duman, "Bazı yazar-çizer entellerin veya kendini eğitimci zanneden cahillerin şöyle bir savı var; `Çocuk 14-15 yaşına kadar reşit olamaz. Dolayısıyla bu yaşa kadar tercihini kendisi değil ailesi belirler. 14-15 yaşından küçükler için başörtüsü baskı ile taktırılmıştır. O halde 14-15 yaşından küçükler için başörtüsü yasağı doğaldır.` Bu tek taraflı, bağnaz bakış açısının ne kadar yanlış ve sapkın olduğu ortadadır. Sadece batılı değerlerle yıkanmış, İslam`dan nasibini almamış bu zihniyetin Müslüman halkımızı dinlemek ve anlamak gibi bir derdinin olmadığı net bir şekilde görülüyor. Kızımıza batılı değerleri öğreterek bu değerler çerçevesinde bir yaşamı öngörürsek bunun adı baskı olmuyor ve bu duruş çağdaşlık olarak taltif ediliyor. Ama kızımıza İslami değerleri öğreterek bu değerler çerçevesinde bir yaşam öngörürsek bunun adı baskı oluyor ve bu duruş gericilik olarak mahkum ediliyor" diye konuştu.

"Bu Yasakçı Uygulamalara Halk Mutlaka Cevap Verecektir"
Bu yasakçı uygulamalar ile halkın gereken cevabı vereceğini belirten Duman son olarak şunları söyledi, "Başörtüsü ile ilgili son bir skandal Celal Bayar Üniversitesi Saruhanlı Meslek Yüksel Okulu`nda yaşandı. Çevre Koruma dersine giren Doç. Dr. Necla Çağlarırmak öğrencisi Gizem Korkmaz`ın başörtüsünü ders sırasında zorla çekerek çıkardı. Gizem Korkmaz bu hocanın sürekli kendisiyle alay ettiğini ve baskı uyguladığını, son olarak da başörtüsünü çekerek çıkardığını ifade etti. Bu ve benzeri uygulamalar gereken cevabı mutlaka halkımızdan alacaktır" dedi. (A. Hakim Kurt-İLKHA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  • Öldürülen PKK'li tartışmalı belgeselde rol almış
  • Yavuz: Ne felaket tellallığı ne de hamaset kolaycılığı
  • "Kur’an kurslarımızı önemsiyor, yıl boyunca devam etmesini istiyoruz"
  • "Kurban; itaatin, teslimiyetin, fedakârlığın sembolüdür"
  • 18 yıldır evlat hasreti çeken anne hayata gözlerini yumdu
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Cizre Medya Medyadaki Gözünüz! | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0000 000 00 00 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA